Reklama

Sondy

Precyzyjne lądowanie SLIM na Księżycu. Mamy pierwsze zdjęcie

Autor. JAXA

Niespełna tydzień temu Japonia stała się oficjalnie piątym krajem na świecie, któremu udało się wylądować na powierzchni Srebrnego Globu. Bezzałogowy lądownik SLIM osiadł na Księżycu w odległości 55 m od miejsca docelowego, ale po chwili zaczął tracić zasilanie. Jest to efekt niepoprawnej pozycji, w której wylądowała sonda, co najlepiej pokazuje najnowsze zdjęcie prosto z Księżyca.

19 stycznia br. lądownik japońskiej agencji kosmicznej (JAXA) z powodzeniem osiadł na powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Było to historyczne wydarzenie, dzięki któremu Japonia stała się już piątym krajem w historii, któremu udało się przyziemić na Księżycu rodzimą technologią. Niestety po zakończonej fazie lądowania zaczęły się problemy. Mimo, że zdołano nawiązać łączność z sondą, wykryto, że panele słoneczne nie generują energii, przez co SLIM jest zasilany tylko przez baterię wewnętrzną.

Jest to efekt złego położenia SLIM względem padających promieni Słońca. Powoduje to, że ogniwa solarne (skierowane na Zachód) nie mogą pozyskać odpowiedniej ilości energii. Najlepszym tego dowodem jest przesłane w ostatnich godzinach zdjęcie, które pokazuje, w jakiej pozycji obecnie znajduje się sonda. Zostało wykonane przez jeden z łazików o nazwie LEV-2 (Lunar Exploration Vehicle-2). Jest to jedna z dwóch minisond, które poleciały wraz ze SLIM na Księżyc.

Obraz jest tym samym ostatecznym potwierdzeniem udanego lądowania. Jak widzimy na załączonej fotografii SLIM jest skierowany swoimi silnikami do góry. Wraz z wykryciem problemów inżynierowie misji skupili się na zebraniu, jak największej ilości danych naukowych zanim dojdzie do wyczerpania baterii wewnętrznej. Ostatecznie SLIM został wyłączony na polecenie z ziemi. Nie oznacza to jednak końca misji, gdyż JAXA poinformowała, że w najbliższych dniach pojawi się okazja, aby wybudzić lądownik. Agencja poinformuje wtedy o dalszych planach.

Reklama

SLIM znany także jako ”Moon Sniper”, o masie startowej 590 kg (210 kg w momencie przyziemienia), 2,4 m wysokości oraz 2,7 m szerokości został zaprojektowany z myślą o precyzyjnym lądowaniu na Księżycu, przy jednoczesnym zmniejszenia rozmiaru i wagi sprzętu używanego podczas tego typu misji. Miał być pierwszym lądownikiem, który byłby w stanie wylądować z wysoką precyzją, z dokładnością poniżej 100 metrów. Z oficjalnym danych wynika, że osiadł on tylko 55 m na wschód od pierwotnego miejsca docelowego!.

Czytaj też

Rozpoczęta jeszcze we wrześniu 2023 r. misja lądownika SLIM miała pomóc w uczynieniu trudniejszych obszarów do przyziemienia urządzeń eksploracyjnych bardziej dostępnymi. Co ciekawe, dane zebrane w jej trakcie zostaną również wykorzystane w programie NASA Artemis, który ma na celu wysłanie astronautów na powierzchnię Księżyca i zbudowanie tam stałej bazy.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. *RIDDICK*

    XFG6H L/Q5P[9H4P3WL65AEpolKWTSUY7

Reklama