Reklama

Sondy

Indyjska sonda zmierza w stronę Słońca

Autor. ISRO via X (dawniej Twitter)

W sobotę (2 września br.) Indie wysłały w przestrzeń kosmiczną sondę do badania Słońca- poinformowała Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO). Transmisję na żywo w internecie obejrzało prawie 500 tys. osób.

Reklama

W sobotę, 2 września br. o godzinie 8:20 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan system nośny Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) wyniósł na niską orbitę okołoziemską (LEO) indyjską sondę do badania Słońca o nazwie Aditya-L1. Umieszczenie urządzenia na LEO nastąpiło po około 63 minutach po starcie. Po przeprowadzeniu serii kontroli przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO), sonda użyje swojego układu napędowego, aby udać się do punktu Lagrange'a (L1), oddalonym 1,5 mln km od Ziemi. Aditya-L1 powinna dotrzeć do celu za około 4 miesiące.

Reklama
Reklama

Zadaniem indyjskiego satelity będzie stałe dostarczanie wyraźnych obrazów Słońca. Statek kosmiczny jest wyposażony w siedem modułów do obserwacji zewnętrznych warstw Słońca, fotosfery i chromosfery, przy użyciu m.in. detektorów pola elektromagnetycznego. W szczególności będzie obserwował meteorologię słoneczną i zbierał dane do lepszego zrozumienia dynamiki wiatrów słonecznych.

Czytaj też

"Te siedem modułów będzie badać Słońce jako gwiazdę we wszystkich możliwych pozycjach widma, które mamy w zakresie widzialnym, ultrafioletowym i rentgenowskim. To tak, jakbyśmy mieli otrzymać obraz czarno-biały, kolorowy i obraz słońca w wysokiej rozdzielczości, czyli w 4K, abyśmy nie przeoczyli niczego, co dzieje się na Słońcu" – powiedział agencji AP Manish Purohit, naukowiec ISRO.

Wystrzelenie sondy Aditya-L1 nastąpiło niecały tydzień po udany przyziemieniu indyjskiego lądownik Vikram z łazikiem Pragyan na biegunie południowym Księżyca w ramach misji Chandrayaan-3, dzięki czemu Indie stały się czwartym krajem, któremu udało się wylądować na naturalnym satelicie Ziemi. Misja ta powinna zakończyć się jednak za kilka dni, gdy w miejscu przyziemienia Vikrama zapadnie surowa księżycowa noc.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!