Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: zniszczone rosyjskie samoloty Ił-76

<p><span>Widoczny m.in. transportowiec Ił-76. </span><span>Fot. </span><span>DigitalGlobe, a Maxar company.</span></p>
<p><span>Widoczny m.in. transportowiec Ił-76. </span><span>Fot. </span><span>DigitalGlobe, a Maxar company.</span></p>

Kilka dni temu świat obiegły informacje o ataku ukraińskich dronów na rosyjskie lotnisko w Pskowie, w wyniku którego miało dojść do zniszczenia ciężkich samolotów transportowych Ił-76. Nowe zdjęcia satelitarne potwierdzają doniesienia i ukazują skalę zniszczeń, jakich doznało lotnisko.

Reklama

29 sierpnia br. w godzinach wieczornych doszło do silnego ataku ukraińskich dronów na lotnisko w rosyjskim mieście Psków, znajdującym się ok. 700 km od Ukrainy. Jest ono wykorzystywane jednocześnie przez lotnictwo cywilne i wojskowe. Informowano wtedy, że prawdopodobnie uszkodzono co najmniej cztery samoloty Ił-76. Nowe zdjęcia satelitarne dostarczone przez firmę Planet Labs potwierdzają te informacje i ukazują skalę zniszczeń maszyn.

Reklama
Reklama

Na wykonanych przez satelity firmy Planet zdjęciach możemy dostrzec, że dwa transportowe Ił-76 zostały całkowicie zniszczone w wyniku widocznego pożaru, a co najmniej dwa inne Ił-76 miały niewielkie lub umiarkowane uszkodzenia między skrzydłami samolotu. Jak zaznaczają analitycy, atak był udany i przyniósł bardzo duże straty mimo, że gubernator Pskowa - Michaił Wedernikow napisał na swojej stronie, że „atak został odparty" i nie było ofiar w ludziach.

Czytaj też

Jak zaznaczył starszy redaktor Defence24.pl Maciej Szopa: "Uderzenie dronami na Psków to, po raz kolejny, rekordowo daleki atak (ponad 600 km od granic ukraińskich) przeprowadzony przy udziale ukraińskich bezzałogowców samobójczych. Ostatni podobny rekord padł kiedy uderzono na bazę Solcy-2 w obwodzie nowogrodzkim na stacjonujące tam bombowce Tu-22M3. Doprowadziło to do doszczętnego spalenia jednej takiej maszyny i być może uszkodzenia innych." W swojej analizie zaznaczył również, że biorąc pod uwagę przebieg trwającej wojny transportowce Ił-76 tylko w niewielkim stopniu przyczyniają się do wysiłku wojennego wojsk rosyjskich. Pomagać mogą co najwyżej w przerzucie uzbrojenia, ludzi i zaopatrzenia nad terytorium Rosji.

Samolot transportowy Ił-76 przed rozpoczęciem zrzutów spadochronowych. - fot. mil.ru
Samolot transportowy Ił-76 przed rozpoczęciem zrzutów spadochronowych. - fot. mil.ru

Il-76 to 4-silnikowa maszyna o rozpiętości skrzydeł 50,5 m, która zaprojektowana w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku przez biuro konstrukcyjne im. Iljuszyna. Stworzono ją głównie z myślą o przewożeniu ładunków na odległość do 4,5/5 tysiąca kilometrów, jednak po latach zdecydowano się też na przygotowanie wersji do przewozu pasażerów. Samoloty te stanowią podstawę rosyjskiego wojskowego lotnictwa transportowego. Państwa, które także posiadają je w swoich siłach lotniczych to m.in. Iran, Ukraina, Białoruś, Indie, Pakistan.

Czytaj też

Urządzenia optyczne, znajdujące się na orbicie pomagają obserwować to, co dzieje się w krytycznych obszarach podczas konfliktów. Dane obrazowe wysokiej rozdzielczości od różnych firm są integralną częścią mapowania, planowania i wsparcia operacyjnego, pomagając dzięki temu użytkownikom końcowym podejmować szybsze i lepsze decyzje oraz oszczędzać życie ludzkie, zasoby oraz czas. Dla przykładu, zdjęcia wykonywane przez satelity od firmy Maxar Technologies czy wspomnianej firmy Planet dostarczają danych m.in. z zakresu ruchów wojsk przeciwnika, czy też skali zniszczeń w danym miejscu.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Holub

    Gdzie piewcy ruskiej potężnej A2AD? Ile to przed wojną się tutaj w komentarzach naczytałem o super duper pancyrach, s400 s500, i s milion sto dziewięćset.

  2. Wania

    Zwięzły i prawdziwy komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony: rosyjskie samoloty i obrona plot przechwyciły wszystkie nadlatujące drony.

  3. bezreklam

    Znów Rosjanie powiedzieli prawdę a Ukraińcy kłamią