Reklama

Sondy

Japoński lądownik na Księżycu. Sukces misji niepewny? [AKTUALIZACJA]

Koncepcja artystyczna lądownika SLIM na Księżycu.
Koncepcja artystyczna lądownika SLIM na Księżycu.
Autor. Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA)

Lądownik Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) japońskiej agencji kosmicznej JAXA, nazywany „księżycowym snajperem” wylądował na Księżycu. Japonia stała się tym samym piątym krajem, który pomyślnie wylądował na Srebrnym Globie. Niestety status misji pozostaje na ten moment niepewny.

Reklama

SLIM miał być pierwszym lądownikiem, który mógł wylądować z wysoką precyzją, z dokładnością poniżej 100 metrów. Jak wyjaśnia Reuters, potwierdzanie, czy SLIM osiągnął ten cel może potrwać miesiąc. Agencja JAXA przekazała, że jej lądownik jest na księżycu, ale wciąż sprawdzany jest „jego status”. Pojawiają się przesłanki, sugerujące problemy z japońską sondą.

Reklama
Reklama

Mierzący 2,4 m wysokości SLIM to bezzałogowy statek kosmiczny, którego głównym celem jest zademonstrowanie precyzyjnych technik lądowania na Księżycu. Zazwyczaj strefa lądowania rozciąga się na obszarze 10 km.

Komputer pokładowy lądownika jest wyposażony w zaawansowane algorytmy, które na bieżąco porównują mapy kraterów, zarejestrowane przez poprzednie misje, z obrazami rejestrowanymi na bieżąco przez kamery pokładowe w celu identyfikacji dokładnej lokalizacji statku i nawigowania do miejsca lądowania.

Czytaj też

Zaplanowane miejsce lądowania znajduje się na zboczu o nachyleniu 15 st. w pobliżu krateru uderzeniowego o nazwie Shioli, w pobliżu morza księżycowego Mare Nectaris. Miało to pozwolić przetestować zdolność SLIM-a do lądowania na nierównej powierzchni w regionie, w którym - jak się uważa - znajdują się zasoby wody.

Dane zebrane przez SLIM zostaną również wykorzystane w projekcie NASA Artemis, która ma na celu wysłanie astronautów na powierzchni Księżyca i zbudowanie tam bazy. Na pokładzie SLIM znajdują się dwa małe autonomiczne roboty księżycowe, które miały zostać wypuszczone tuż przed lądowaniem.

AKTUALIZACJA

Podczas konferencji prasowej, JAXA potwierdziła lądowanie i nawiązanie stabilnej komunikacji z lądownikiem. Problemem są jednak niegenerujące energii panele słoneczne, przez które SLIM polega tylko na baterii wewnętrznej. Japońska agencja kosmiczna musi przyśpieszyć przeprowadzanie badań naukowych. Dobrą informacją jest jednak poprawne działanie łazików, które zostały wypuszczone na powierzchnię Srebrnego Globu w celu zbierania danych.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!