Reklama

Statki Kosmiczne

Japonia odlicza do lądowania na Księżycu

Autor. JAXA

Przed nami kolejna próba bezzałogowego lądowania na Srebrnym Globie. Już w ten piątek, 19 stycznia br. japońskim lądownik SLIM spróbuje bezpiecznie osiąść na Księżycu. Dzięki temu Japonia może stać się piątym państwem na świecie, którego technologia z powodzeniem wylądowała na naturalnym satelicie Ziemi.

Reklama

Kraj Kwitnącej Wiśni z niecierpliwością wyczekuje momentu, w którym rodzima sonda podejmie próbę wylądowania na Srebrnym Globie. Chodzi o lądownik SLIM (Smart Lander for Investigating Moon), który w ostatnich godzinach obniżył swoją orbitę do kołowej, aby przygotować się do najważniejszego z etapów swojej misji. Jak poinformowała Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA), historyczne lądowanie rozpocznie się 19 stycznia br. o godz. 16 czasu polskiego. Przyziemienie powinno nastąpić ok. 20 min później.

Reklama
Reklama

Przypomnijmy, że japoński lądownik księżycowy SLIM z powodzeniem wszedł na orbitę naturalnego satelity Ziemi 25 grudnia 2023 r., przygotowując się tym samym do fazy lądowania. Dodatkowo JAXA opublikowała zobrazowania powierzchni Srebrnego Globu, które zostały przesłane przez SLIM, a także potwierdzono, że w tym momencie misji działanie lądownika pozostaje niezakłócone.

SLIM ma osiąść w odległości 100 metrów od punktu docelowego na zboczu krateru Shioli (o szerokości 300 m). Wybór ten został dokonany na podstawie danych obserwacyjnych z japońskiego orbitera SELENE (Kaguya), który został wystrzelony w 2007 r. Udane lądowanie na Księżycu spowoduje, że Japonia stanie się już piątym państwem na świecie, któremu udało się tego dokonać. Poprzednie japońskie misje księżycowe dwukrotnie zakończyły się niepowodzeniem.

Czytaj też

SLIM znany także jako „Moon Sniper” to lądownik o masie około 700 kg (po napełnieniu paliwem), posiadający 2,4 m wysokości oraz 2,7 m szerokości, który został zaprojektowany z myślą o precyzyjnym lądowaniu na Księżycu, przy jednoczesnym zmniejszenia rozmiaru i wagi sprzętu używanego podczas tego typu misji. Ma to pomóc w uczynieniu trudniejszych obszarów do przyziemienia urządzeń eksploracyjnych bardziej dostępnymi.

Niewielki lądownik został wyposażony w radar lądowania, nawigację dopasowującą obraz i systemy wykrywania przeszkód, a także wielozakresową kamerę do badania lokalnego środowiska mineralogicznego. Dodatkowo, aby zamortyzować uderzenie podczas lądowania, zastosowano odporną na zgniatanie podstawę z pianki aluminiowej. SLIM przenosi także dwie minisondy, które pomogą monitorować stan lądownika i miejsce przyziemienia.

Czytaj też

Warto także przypomnieć, że misja SLIM rozpoczęła się na początku września 2023 r. Start został wykonany z pomocą systemu nośnego H-IIA od Mitsubishi Heavy Industries. W ramach tego samemu lotu na orbitę poleciał teleskop rentgenowski XRISM, który został opracowany we współpracy japońskiej agencji kosmicznej oraz NASA z udziałem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!