Reklama

Sondy

Korea Płd: księżycowy orbiter Danuri przesłał pierwsze zdjęcia

Autor. NASA

Misja orbitera Danuri poczyniła kolejne postępy. W połowie grudnia 2022 r. Koreański Instytut Badań Lotniczych i Kosmicznych (KARI) odebrał sygnały od statku orbitalnego w postaci zdjęć wykonanych z niskiej orbity księżycowej. Podstawowym założeniem misji jest zademonstrowanie koreańskiego rozwiązania technologicznego umożliwiające dotarcie na orbitę Srebrnego Globu i jego badanie.

Reklama

24 i 28 grudnia orbiter Danuri, czyli Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO), przesłał zdjęcia z przestrzeni kosmicznej do Koreańskiego Instytutu Badań Lotniczych i Kosmicznych (KARI). Zdjęcia zostały wykonane przy pomocy Lunar Terrain Imager (LUTI), kamery opracowanej przez KARI. Obrazy zostaną wykorzystane przez inżynierów do zidentyfikowania miejsc dla pierwszej w historii koreańskiej misji lądowania na Księżycu, która ma wystartować około 2032 roku. Jak dotąd tylko sześciu państwom i blokom – USA, Chinom, Japonii, Indiom, UE i ZSRR – udało się przeprowadzić misje eksploracyjne na Księżyc przy pomocy lądowników lub orbiterów.

Reklama

Danuri zakończył serię manewrów orbitalnych pod koniec grudnia 2022 r., osiągając tym samym swoją docelową orbitę księżycową na średniej wysokości 100 km nad powierzchnią Srebrnego Globu. W tym samym czasie udało mu się wykonać kilka zdjęć, a następnie przesłać je do KARI. Instytut opublikował obrazy ze statku orbitalnego, które przedstawiały krater i teksturowaną powierzchnię Księżyca na pierwszym planie, oraz oddaloną od naszego naturalnego satelity Ziemię.

Autor. KARI

Danuri to statek orbitalny należący do Korei Południowej, który wystartował na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9 należącej do SpaceX na początku sierpnia 2022 r. z przylądka Canaveral w amerykańskim stanie Floryda. Urządzenie o wadze 678 kg, po osiągnięciu orbity Księżyca, ma zadanie krążyć wokół naturalnego satelity Ziemi przez około rok, dokonując pomiarów powierzchni Księżyca i identyfikując potencjalne miejsca lądowania dla przyszłych misji.

Reklama

Czytaj też

Wyniki mają pomóc nie tylko w planowanym pierwszym lądowaniu Korei Południowej na Srebrnym Globie, ale również w programie NASA - Artemis. Wartość misji szacowana jest na 180 mln USD. Jej podstawowym założeniem jest zademonstrowanie koreańskiego rozwiązania technologicznego umożliwiającego dotarcie na orbitę Srebrnego Globu i jego badanie.

Warto zaznaczyć, że projekt Danuri obejmuje szeroką współpracę pomiędzy Koreą Południową i NASA. Na pokładzie statku orbitalnego znajduje się sześć ładunków, wśród których jeden opracowała amerykańska agencja (pozostałe ładunki zostały wykonane przez KARI). Urządzenie NASA o nazwie ShadowCam zostało zaprojektowane w celu obserwowania stale zacienionych obszarów na biegunach Księżyca w poszukiwaniu złóż wody i lodu. Amerykańska agencja wspomaga również komunikację oraz nawigację Danuri.

Czytaj też

Misja statku orbitalnego Danuri wydaje się być kamieniem milowym dla Korei Południowej, która ma zamiar rozwinąć swój sektor kosmiczny. Warto przypomnieć stanowisko koreańskiego prezydenta, który w kilku ubiegłorocznych wystąpieniach nakreślił strategię na najbliższe lata. Najistotniejszym punktem wydają się być bezzałogowe lądowania na Księżycu i Marsie, które Korea Południowa planuje kolejno w 2032 i 2045 r. Misja Danuri stanowi koreański bilet do elitarnego grona państw z udanymi misjami księżycowymi.

Reklama

Komentarze

    Reklama