Sondy
Korea Płd: misja ku Apophis odwołana
Korea Południowa podjęła decyzję o odwołaniu misji, której celem miało być zbadanie asteroidy Apophis. Koreańskie Ministerstwo Nauki stwierdziło, że misja jest niewykonalna z powodu braku odpowiednich możliwości technicznych. Naukowcy planowali umieścić sondę na orbicie wokół planetoidy podczas jej bliskiego przelotu względem Ziemi w 2029 r.
Jak mogliśmy się dowiedzieć w ostatnim czasie, Korea Południowa zrezygnowała ze swojej nietypowej misji, która miała się odbyć w 2029 r. Według koreańskiego Ministerstwa Nauki autonomiczny statek kosmiczny powinien zostać wystrzelony najpóźniej w 2027 r., lecz możliwości kraju w zakresie produkcji systemów nośnych i statków kosmicznych są niewystarczające, aby osiągnąć wyznaczone cele w odpowiednim czasie. W związku z negatywną oceną wykonalności misji władze ministerstwa postanowiły nie ubiegać się o przyznanie budżetu w wysokości 307,7 mln USD.
Misja miała polegać na wystrzeleniu sondy w kierunku obiektu Apophis, której zadaniem byłoby obserwowanie oraz mapowanie powierzchni asteroidy. Naukowców interesował w misji głównie wpływ sił pływowych Ziemi na strukturę Apophis. Operacja także miała być przełomem w historii koreańskiej eksploracji kosmosu, rozwijając krajowy przemysł lotniczo-kosmiczny, jak i ogólne możliwości badań kosmosu. Mimo tego urzędnicy Ministerstwa Nauki Korei Południowej zapewniają, że w planach są inne operacje (w tym asteroidalne), które będą bardziej realne do zrealizowania przez państwo.
Oświadczenie pojawiło się po informacji NASA, która podjęła decyzję o wydłużeniu misji OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer). Początkowo planowano ją tylko na jedną asteroidę o nazwie Bennu, z której sonda miałaby pobrać materiały skalne i dostarczyć je w późniejszym czasie na Ziemię. Naukowcy stwierdzili jednak, że po wypuszczeniu pojemnika z próbkami, który wyląduje na pustyni w Utah, sonda skieruje się właśnie w stronę Apophis.
Urządzenie misji OSIRIS-REx spędzi ok. 18 miesięcy w pobliżu Apophis, badając 350-metrową asteroidę i zbliżając się do niej na tyle, by użyć swych instrumentów do pobrania materiałów podpowierzchniowych. NASA planuje zbadać strukturę asteroidy podczas bliskiego przelotu, tym samym realizując jej ogląd wcześniej niż Korea Południowa to zakładała. Przedłużona misja będzie kosztowała 200 mln USD.
Czytaj też
Początkowe badania asteroidy Apophis w 2004 r. zaalarmowały naukowców, sugerując, że ma ona realne szanse na uderzenie w Ziemię w 2029 i 2068 r. Było to związane z procesem zbliżenia się do Ziemi. Dalsze obserwacje i przeprowadzone obliczenia potwierdziły, że zagrożenia z jej strony jednak nie ma, gdyż nie jest na kursie kolizyjnym z Błękitną Planetą. Według badaczy asteroida nie stwarza zagrożenia dla naszej planety, przynajmniej przez najbliższe stulecie.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104