Reklama

Sondy

Korea Południowa zapowiada miliardowe inwestycje i lot na Marsa

Autor. Korean Aerospace Research Institute

W Korei Południowej odbyła się ceremonia otwarcia nowej instytucji badawczo-rozwojowej Korea Aerospace Administration (KASA), której zadaniem będzie koordynacja działań ośrodków naukowych oraz firm w celu rozwoju sektora kosmicznego państwa. Podczas ceremonii przemowę wygłosił prezydent państwa, który zapowiedział ambitne cele, w tym lot na Marsa.

W czwartek, 30 czerwca br. podczas ceremonii otwarcia instytucji badawczo-rozwojowej Korea Aerospace Administration (KASA) przemówienie wygłosił prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol, który zapowiedział ambitne plany rozwoju krajowego sektor kosmicznego. Najważniejszą informacją był plan lądowania i umieszczenia flagi państwa na Marsie do 2045 r.

Z dostępnych informacji wynika, że lądowanie na Czerwonej Planecie zostanie poprzedzone potężną inwestycją w sektor kosmiczny w wysokości 100 bilionów wonów (72,6 miliarda USD). Rozwój i współpraca przemysłu z ośrodkami naukowymi będzie koordynowana przez wspomnianą instytucję KASA.

Reklama

KASA zapoczątkuje nową erę kosmiczną poprzez kształcenie ekspertów, intensywne wspieranie ekosystemu przemysłu lotniczego i kosmicznego oraz wspieranie ambitnych i innowacyjnych badań i rozwoju” - powiedział prezydent Korei Południowej. Warto podkreślić, że państwo planuje również wysłanie lądownika na Księżyc, co powinno nastąpić w 2032 r.

Korea Południowa to państwo, dla którego rozwój sektora kosmicznego oraz rynku nowych technologii to cel strategiczny. Przypomnijmy bowiem, że oprócz zaplecza przemysłowego skupionego na satelitach i sondach badawczych, Korea Południowa posiada rakietę orbitalną KSLV-II, lub inaczej Nuri.

Państwo planuje również opracowanie nowszego systemu nośnego KSLV-III. Według informacji podanych przez portal Spacenews.com, nowy system będzie nosił nazwę KSLV-3 i ma być zdolny do wynoszenia 10 t ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO), 7 t na orbitę synchroniczną ze Słońcem, blisko 4 t na geostacjonarną orbitę transferową oraz niecałe 2 t na księżycową orbitę transferową.

Reklama

Korea Południowa to państwo, które konsekwentnie realizuje postawione przez siebie cele, zwiększając tym samy nakłady finansowe. Zapowiedź ogłoszona przez prezydent potwierdza plany, które przedstawił jeszcze w 2022 r.

W swoim wystąpieniu polityk nakreślił wówczas sześć kierunków polityki: eksploracja Księżyca i Marsa, „skok do przodu jako potęga technologii kosmicznej”, wspieranie przemysłu kosmicznego, „pielęgnowanie talentów kosmicznych”, „realizacja bezpieczeństwa kosmicznego” i „przewodzenie współpracy międzynarodowej”.

Źródło: Reuters / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!