Reklama

Rynek globalny

Rekordowy budżet na sektor kosmiczny w Korei Południowej

Autor. KARI

W ostatnim czasie w Korei Południowej przekazano do wiadomości publicznej szczegóły budżetu Korei Południowej na 2023 r., zatwierdzonego w grudniu ubiegłego roku. Zgodnie z dostępnymi informacjami, Korea Południowa zamierza przeznaczyć w tym roku 674 mln USD na rozwój sektora kosmicznego.

Reklama

31 marca br. miało miejsce spotkanie Grupy Roboczej ds. Promocji Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej, podczas którego poruszono wszelkie ważne aspekty dotyczące branży kosmicznej, w tym szczególnie eksplorację przestrzeni kosmicznej, transport kosmiczny, przemysł, bezpieczeństwo oraz rozwój nauki. Najważniejszym punktem jednak było ogłoszenie szczegółów budżetu Korei Południowej na 2023 r., który uwzględnia 674 mln USD na działania tj., rozwój krajowego przemysłu kosmicznego, opracowanie rakiety nośnej nowej generacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa państwa przy wykorzystaniu technologii kosmicznych.

Reklama

Informacja podana przez stronę koreańską to zdecydowanie przełomowe wydarzenie dla tego państwa z uwagi na fakt, iż kwota jest największa w porównaniu z dotychczasowymi funduszami przeznaczanymi na sektor kosmiczny. Tegoroczne wydatki stanowią wzrost 19,5 % w stosunku do roku poprzedniego, kiedy na rozwój koreańskiego rynku kosmicznego skierowano 619 mln USD. Kwota ta była wówczas większa o 19% od tej przyjętej w 2021 r. oraz o 15% większa od tej, którą rząd początkowo planował.

Czytaj też

Warto w tym momencie skupić się na kilku ważnych aspektach, które zostały uwzględnione w podanej wyżej kwocie. Największa część budżetu, czyli 450 mln USD, została skierowana na rozbudowę przemysłu kosmicznego, w tym szczególnie na rozwój cywilnych satelitów i opracowanie państwowego systemu nawigacji satelitarnej, który służyłby również podmiotom komercyjnym, niekoniecznie związanym z przemysłem kosmicznym. Inwestycja ta zapewni nowe miejsca pracy oraz pozwoli opracować niezbędne technologie do rozwoju przedsiębiorstw z innych sektorów gospodarki.

Reklama

Kolejnym perspektywicznym projektem, który został uwzględniony w budżecie jest opracowanie nowego systemu nośnego, który zastąpi obecnie eksploatowaną rakietę KSLV-2, lub inaczej Nuri. Według informacji podanych przez portal Spacenews.com, nowy system będzie nosił nazwę KSLV-3 i ma być zdolny do wynoszenia 10 t ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO), 7 t na orbitę synchroniczną ze Słońcem, blisko 4 t na geostacjonarną orbitę transferową oraz niecałe 2 t na księżycową orbitę transferową. Za opracowanie systemu nośnego będzie odpowiedzialny Koreański Instytut Badań Kosmicznych (KARI) we współpracy z prywatnym podmiotem, który ma zostać wybrany do września br. Budżet Korei Południowej przeznaczył na ten projekt kwotę w wysokości 113,6 mln USD.

Czytaj też

Władze Korei Południowej przykładają również dużą wagę do wykorzystywania domeny kosmicznej w celach zapewniania bezpieczeństwa. Budżet na 2023 r. skierował na ten cel kwotę 73,1 mln USD, która jest z kolei jedynie częścią szerszej strategii obrony kosmicznej do 2030 r. opiewającej na 1,09 mld USD. W ramach planu w przestrzeń kosmiczną mają zostać wyniesione satelity, które będą monitorowały ruchy wojsk na Półwyspie Koreańskim. Liczba jednostek satelitarnych stanowi jednak tajną informację.

Na koniec należy podkreślić, że Korea Południowa to państwo, na które powinniśmy patrzeć z podziwem pod względem wytrwałego dążenia do celu, jakim jest stanie się jedną z potęg kosmicznych. Wzrost funduszy przeznaczonych na rozwój sektora kosmicznego wpisuje się w zapowiedzi z listopada ubiegłego roku, które wygłosił prezydent Yoon Suk-yeol. W swoim wystąpieniu polityk nakreślił sześć kierunków polityki: "eksploracja Księżyca i Marsa", "skok do przodu jako potęga technologii kosmicznej", "wspieranie przemysłu kosmicznego", "pielęgnowanie talentów kosmicznych", "realizacja bezpieczeństwa kosmicznego" i "przewodzenie współpracy międzynarodowej". W maju ubiegłego roku natomiast, stwierdził, iż Korea Południowa stanie się potęgą kosmiczną do 2035 r.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze