Reklama

Systemy Nośne

Korea Płd: udany start rakiety Nuri

Autor. Korean Aerospace Research Institute

Po nieudanej misji z ubiegłego roku z Korei Południowej wystartowała we wtorek pierwsza rodzima rakieta nośna Nuri. Według rządu lot przebiegł zgodnie z planem, a wyniesiony przez ten system nośny satelita demonstracyjny nawiązał połączenie z Ziemią – podała agencja Yonhap.

Reklama

Korea Południowa ma szansę stać się siódmym państwem świata, po Rosji, USA, Francji, Chinach, Japonii i Indiach, które opracowało własną rakietę zdolną do wyniesienia na orbitę satelity o masie powyżej 1 tony – podkreśla Yonhap. 200-tonowa rakieta Nuri, nazywana również KSLV-II, wystartowała 21 czerwca z ośrodka kosmicznego Naro w południowo-wschodniej części kraju ok. godz. 16 czasu miejscowego (godz. 9 rano w Polsce) – przekazało południowokoreańskie ministerstwo nauki.

Reklama

Według ministerstwa start rakiety przebiegł zgodnie z planem. Jeden z nich, satelita weryfikacyjny, którego zadaniem jest dostarczenie informacji o działaniu rakiety, nawiązał już kontakt z południowokoreańską bazą badawczą na Antarktydzie.

Czytaj też

Start miał się odbyć w ubiegłym tygodniu, ale został przełożony po wykryciu nieprawidłowości w zbiorniku z utleniaczem. W poniedziałek resort nauki i koreańska agencja kosmiczna KARI poinformowały, że pojazd przeszedł wszystkie badania techniczne. W październiku 2021 roku pierwsza misja Nuri zakończyła się tylko częściowym powodzeniem. Rakieta dotarła na zakładaną wysokość 700 kilometrów, ale nie udało się umieścić na orbicie atrapy satelity.

Reklama

Prace nad Nuri prowadzone są od ponad dekady. Od 2010 roku wydano na nie 2 bln wonów (1,8 mld dolarów). Do 2027 roku zaplanowano jeszcze cztery starty Nuri – podał Yonhap. Nuri jest pierwszą rakietą w pełni opracowaną i zbudowaną w Republice Korei (w przeciwieństwie do poprzedniej konstrukcji - Naro, której pierwszy stopień oparto o rosyjskie komponenty).

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama