Reklama

Sondy

Misja księżycowa lądownika Athena dobiegła końca

lądowanie na Księżycu, Athena, Księżyc, Intuitive Machines, USA, NASA
6 marca 2025 r. lądownik Athena przyziemił na Mons Mouton w regionie bieguna południowego Księżyca. W wyniku złej pozycji po lądowaniu zdecydowano przerwać misję.
Autor. Intuitive Machines

Lądownik Athena kończy swoją misję księżycową przedwcześnie - poinformowała amerykańska firma Intuitive Machines. Sonda wylądowała na boku, w wyniku czego nie jest w stanie wygenerować wystarczającej mocy do dalszego działania.

W czwartek, 6 marca 2025 r. lądownik Athena przyziemił na Mons Mouton w regionie bieguna południowego Księżyca. Status lądownika pozostawał jednak niepewny, gdyż Athena wylądowała na boku, a nie pionowo, jak planowała firma Intuitive Machines. Zadaniem Atheny był transport ładunków i eksperymentów na Księżyc w ramach programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

Reklama

Misja zakończona w mniej niż 24 godziny

Wiadomo, że Athena wylądowała ok. 160 km od płd. bieguna Księżyca, to jest „250 metrów od planowanego miejsca lądowania” - przekazali w komunikacie przedstawiciele Intuitive Machines. Podkreślili zarazem, że wbrew planom nie udało się postawić urządzenia pionowo. Oznacza to nie tylko brak komunikacji z sondą, ale też bardzo małe prawdopodobieństwo, by jej baterie były w stanie naładować się.

    Misja IM-2 została zatem zakończona przedwcześnie, w mniej niż 24 godziny po lądowaniu. Według NASA natomiast, lądownik zakończył swoją pracę około 13 godzin po przyziemieniu. Decyzja nastąpiła po heroicznej walce, kiedy kontrolerzy misji wciąż mieli nadzieję na odzyskanie Atheny.

    Tym samym nie przetestowano wszystkich technologii, które były transportowane przez lądownik. Jak podaje NASA, udało się zebrać dane z kilku eksperymentów, m. in. PRIME-1 (Polar Resources Ice Mining Experiment 1), w ramach którego udało się zademonstrować zakresu ruchu wiertła TRIDENT. Według planu urządzenie miało przedostać się do lodu pod powierzchnią Księżyca.

    Reklama

    Historia lubi się powtarzać

    IM-2 to drugie podejście Intuitive Machines do lądowania na Księżycu. Przypomnijmy, że w lutym 2024 r. sonda Odyseusz również przyziemiła na naturalnym satelicie Ziemi, ale chwilę później przewróciła się na bok. Mimo to Tim Crain, dyrektor misji IM-1 potwierdził, że „Odyseusz znalazł swój nowy dom”.

    Źródło:PAP / Space24
    Reklama

    Komentarze

      Reklama