Reklama

Sondy

NASA: misja księżycowego łazika VIPER opóźniona

Autor. NASA

NASA poinformowała w ostatnich dniach o rocznym opóźnieniu w przeprowadzeniu księżycowej misji nowego bezzałogowca VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover). Decyzja jest podyktowana potrzebą przeprowadzenia dodatkowych testów lądownika Griffin, który dostarczy urządzenie na powierzchnię naturalnego satelity naszej planety.

Reklama

NASA opóźnia rozpoczęcie misji swojego najnowszego łazika księżycowego, który miał w przyszłym roku wylądować na powierzchni Srebrnego Globu. Decyzja powoduje, że termin startu zostanie odłożony w czasie o co najmniej rok, więc urządzenie zbudowane dzięki firmie Astrobotic o nazwie Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER) pozostanie na Ziemi przynajmniej do drugiej połowy 2024 r.

Reklama

Decyzja NASA o przyjęciu nowej daty wynika z potrzeby przeprowadzenia kolejnych testów lądownika Griffin, który dostarczy VIPERa na powierzchnię Księżyca. Dodatkowe testy mają na celu zmniejszenie ryzyka związanego z niepowodzeniem w dostarczeniu łazika na Srebrny Glob. Jak informuje NASA w swoim oficjalnym oświadczeniu, aby ukończyć dodatkowe, zlecone przez agencję testy lądownika, do kontraktu z firmą Astrobotic, (o wartości 320,4 mln USD) zawarto aneks, wedle którego firma uzyska dodatkowe 67,8 mln USD.

Obecnie VIPER i właściwy przedmiot testów - lądownik Griffin - znajduje się w laboratorium SLOPE (Simulated Lunar Operations Laboratory), w którym inżynierowie prowadzą testy łazików księżycowych. Odwzorowano tam powierzchnie naszego naturalnego satelity, jak i Marsa.

Reklama
Autor. NASA

VIPER ma wylądować na biegunie południowym Księżyca. Jest to jeden z najzimniejszych obszarów w całym Układzie Słonecznym. Zadaniem niewielkiego pojazdu będzie przede wszystkim zbadanie księżycowej powierzchni i tego, co znajduje się pod nią, pod kątem poszukiwań lodu wodnego oraz innych ważnych związków chemicznych, które mogą przydać się człowiekowi w stałej obecności. Misja pojazdu VIPER ma potrwać 100 dni. Zbadany zostanie obszar o powierzchni 93 km kwadratowych (o wymiarach 16 x 24 km).

Czytaj też

Według obecnych planów opisywany pojazd księżycowy wyruszy w swoją misję na pokładzie wspomnianego lądownika Griffin, który zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety Falcon Heavy, należącą do amerykańskiej firmy SpaceX.

Źródło: NASA/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama