Sondy

NASA odzyskała kontakt z marsjańskim dronem

Grafika przedstawiająca Ingenuity krótko po wyczepieniu z systemu łazika Perseverance. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech [mars.nasa.gov]

W końcówce kwietnia br. marsjański wiropłat należący do NASA o nazwie Ingenuity odbył swój 52 lot na powierzchni Czerwonej Planety, który został uznany przez amerykańskich naukowców za sukces. Podczas operacji pojawiły się jednak pewne komplikacje, dotyczące utraty kontaktu z urządzeniem na około dwa miesiące. W ostatnim czasie NASA poinformowała, że udało się odzyskać łączność, co umożliwia rozpoczęcie przygotowań do kolejnej misji Ingenuity.

Ingenuity to marsjański helikopter, który realizuje misję naukową na Czerwonej Planecie we współpracy z łazikiem Perseverance od 2021 r. Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie zdecydowanie przebiły oczekiwania inżynierów NASA. Ingenuity może pochwalić się już 52. udanymi lotami na Marsie. Ostatni z nich został przeprowadzony 26 kwietnia br. i to właśnie w jego trakcie pojawiły się poważne komplikacje w postaci utracenia kontaktu z urządzeniem na około dwa miesiące.

Fot. NASA JPL

Według informacji podanych przez amerykańską agencję kosmiczną, chwilowa awaria spowodowana była miejscem lądowania Ingenuity, natomiast jak podkreślono - naukowcy spodziewali się tej możliwości. Wiropłat wylądował za wzgórzem, które znajdowało się pomiędzy Perseverance a Ingenuity, i blokowało nadawany sygnał. Warto bowiem zauważyć, że jednym z zadań łazika marsjańskiego jest również bycie przekaźnikiem radiowym między helikopterem a NASA Jet Propulsion Laboratory (NASA JPL).

Czytaj też

Część krateru Jezero, którą obecnie eksploruje łazik i helikopter, ma bardzo nierówny teren, co zwiększa prawdopodobieństwo zerwania łączności Celem zespołu jest utrzymanie Ingenuity przed Perseverance, co czasami wiąże się z tymczasowym przekroczeniem limitów komunikacyjnych. Cieszymy się, że znów jesteśmy w zasięgu komunikacji z Ingenuity i otrzymaliśmy potwierdzenie 52 lotu.
Josh Anderson, kierownik zespołu Ingenuity w NASA JPL

Z uwagi na fakt, że tego typu problem był przewidywany przez kontrolerów lotu, byli oni w stanie przygotować wcześniej plan działania w razie tego typu awarii. W celu odzyskania łączności Perseverance wspiął się na wzgórze, umożliwiając łączność z Ingenuity.

Czytaj też

Warto zauważyć, że celem 52 lotu, trwającego 139 sekund na wysokości 363 metrów, była zmiana położenia helikoptera i wykonanie zdjęć powierzchni Marsa dla zespołu naukowego łazika. Kolejna tego typu operacja będzie polegać na zbadaniu nowego obszaru Czerwonej Planety, którego eksploracją jest zainteresowany Perseverance.

Ingenuity trafił na Marsa wraz z łazikiem Perseverance, dokonując udanego lądowania na Czerwonej Planecie 18 lutego 2021 roku. Głównym celem misji łazika Perseverance i sprzężonego z nim drona jest poszukiwanie śladów materii organicznej i ewentualnych pozostałości po organizmach, które - jak się przypuszcza - mogły kiedyś wytworzyć się na Marsie.

Źródło: NASA Jet Propulsion Laboratory

Czytaj też

Komentarze