Reklama

Sondy

NASA odzyskała kontakt z marsjańskim dronem

Grafika przedstawiająca Ingenuity krótko po wyczepieniu z systemu łazika Perseverance. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech [mars.nasa.gov]
Grafika przedstawiająca Ingenuity krótko po wyczepieniu z systemu łazika Perseverance. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech [mars.nasa.gov]

W końcówce kwietnia br. marsjański wiropłat należący do NASA o nazwie Ingenuity odbył swój 52 lot na powierzchni Czerwonej Planety, który został uznany przez amerykańskich naukowców za sukces. Podczas operacji pojawiły się jednak pewne komplikacje, dotyczące utraty kontaktu z urządzeniem na około dwa miesiące. W ostatnim czasie NASA poinformowała, że udało się odzyskać łączność, co umożliwia rozpoczęcie przygotowań do kolejnej misji Ingenuity.

Reklama

Ingenuity to marsjański helikopter, który realizuje misję naukową na Czerwonej Planecie we współpracy z łazikiem Perseverance od 2021 r. Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie zdecydowanie przebiły oczekiwania inżynierów NASA. Ingenuity może pochwalić się już 52. udanymi lotami na Marsie. Ostatni z nich został przeprowadzony 26 kwietnia br. i to właśnie w jego trakcie pojawiły się poważne komplikacje w postaci utracenia kontaktu z urządzeniem na około dwa miesiące.

Reklama
Autor. NASA JPL
Reklama

Według informacji podanych przez amerykańską agencję kosmiczną, chwilowa awaria spowodowana była miejscem lądowania Ingenuity, natomiast jak podkreślono - naukowcy spodziewali się tej możliwości. Wiropłat wylądował za wzgórzem, które znajdowało się pomiędzy Perseverance a Ingenuity, i blokowało nadawany sygnał. Warto bowiem zauważyć, że jednym z zadań łazika marsjańskiego jest również bycie przekaźnikiem radiowym między helikopterem a NASA Jet Propulsion Laboratory (NASA JPL).

Czytaj też

Część krateru Jezero, którą obecnie eksploruje łazik i helikopter, ma bardzo nierówny teren, co zwiększa prawdopodobieństwo zerwania łączności Celem zespołu jest utrzymanie Ingenuity przed Perseverance, co czasami wiąże się z tymczasowym przekroczeniem limitów komunikacyjnych. Cieszymy się, że znów jesteśmy w zasięgu komunikacji z Ingenuity i otrzymaliśmy potwierdzenie 52 lotu.
Josh Anderson, kierownik zespołu Ingenuity w NASA JPL

Z uwagi na fakt, że tego typu problem był przewidywany przez kontrolerów lotu, byli oni w stanie przygotować wcześniej plan działania w razie tego typu awarii. W celu odzyskania łączności Perseverance wspiął się na wzgórze, umożliwiając łączność z Ingenuity.

Czytaj też

Warto zauważyć, że celem 52 lotu, trwającego 139 sekund na wysokości 363 metrów, była zmiana położenia helikoptera i wykonanie zdjęć powierzchni Marsa dla zespołu naukowego łazika. Kolejna tego typu operacja będzie polegać na zbadaniu nowego obszaru Czerwonej Planety, którego eksploracją jest zainteresowany Perseverance.

Ingenuity trafił na Marsa wraz z łazikiem Perseverance, dokonując udanego lądowania na Czerwonej Planecie 18 lutego 2021 roku. Głównym celem misji łazika Perseverance i sprzężonego z nim drona jest poszukiwanie śladów materii organicznej i ewentualnych pozostałości po organizmach, które - jak się przypuszcza - mogły kiedyś wytworzyć się na Marsie.

Źródło: NASA Jet Propulsion Laboratory

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama