Reklama

Sondy

NASA planuje nową misję na Marsa. Celem poszukiwanie wody

Wizualizacja sondy badawczej MAGGIE
Autor. NASA

NASA planuje nową misję na Marsa, której celem będzie, m. in. poszukiwanie zasobów wody. Projekt MAGGIE zakłada budowę innowacyjnego samolotu, który będzie gromadził energię wykorzystując panele słoneczne. MAGGIE jest inspirowane legendarnym wiropłatem Ingenuity. Przypomnijmy, że kilka dni temu zakończył on swoją pełną sukcesów misję.

Na początku roku na stronie NASA pojawił się komunikat dotyczący propozycji nowej misji, której celem będzie szeroko pojęta eksploracja Marsa przy użyciu bezzałogowego samolotu, napędzanego energią słoneczną.

Według informacji podanych przez amerykańską agencję kosmiczną, projekt MAGGIE (Mars Aerial and Ground Intelligent Explorer) obejmie badania atmosferyczne i geofizyczne, w tym poszukiwanie źródeł metanu, lodu wodnego oraz badanie pola magnetycznego Czerwonej Planety.

Reklama

NASA nie podała dokładnych informacji technicznych dotyczących planowanego bezzałogowca. Z dostępnych informacji wynika, że MAGGIE będzie w stanie startować i lądować pionowo oraz poruszać się z prędkością 0,25 Macha. Z pełni naładowanym akumulatorem, samolot będzie w stanie przebyć dystans blisko 180 km, lecąc na wysokości około 1 km.

Czytaj też

Amerykańska agencja kosmiczna nie podała również daty rozpoczęcia misji. Projekt MAGGIE jest obecnie propozycją, która wymaga dalszych testów. Według portalu branżowego Space.com, zespół inżynierów otrzymał już pierwsze środki, które pozwolą na rozwój koncepcji.

Źródło: NASA / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama