Reklama

Sondy

Odyseusz przesłał pierwsze zdjęcia z kosmosu. Kiedy doleci na Księżyc?

Autor. Intuitive Machines

W ubiegłym tygodniu, dokładniej 15 lutego br., swoją misję rozpoczął amerykański lądownik księżycowy Nova-C, należący do prywatnej firmy Intuitive Machines. Po kilku dniach otrzymaliśmy pierwsze zdjęcia wykonane przez sondę, która już niedługo wejdzie na orbitę naturalnego satelity Ziemi.

Lądownik księżycowy Nova-C (zwany inaczej Odyseuszem) przesłał pierwsze zdjęcia wykonane niedługo po wyniesieniu w przestrzeń kosmiczną. Znakomite fotografie zostały opublikowane przez firmę Intuitive Machines, która odpowiada za produkcję sondy oraz prowadzenie misji o oznaczeniu IM-1. Poinformowano także, że lądownik wykonał udane pierwsze odpalenie swojego głównego silnika (Engine commissioning) i obecnie kontynuuje swój lot, aby w najbliższych dniach wejść na orbitę Srebrnego Globu.

Firma opisuje, że mimo pewnych problemów z komunikacją, które zaobserwowano jeszcze przed odpaleniem silnika, Odyseusz jest w doskonałym stanie i w najbliższym czasie kontrolerzy misji planują wykonać manewry korygujące trajektorię. Mają one na celu dostosowanie ścieżki lotu Odyseusza do Księżyca. Wejście na księżycową orbitę zaplanowano na 21 lutego, z kolei podjęcie próby lądowania na powierzchni Srebrnego Globu na 22 lutego.

Sukces tego etapu będzie historycznym wydarzeniem, gdyż wcześniej żaden prywatny lądownik nie osiadł bezpiecznie na Księżycu. Celem jest miękkie przyziemienie w pobliżu bieguna południowego, który zalicza się do jednego z najbardziej fascynujących miejsc w naszym Układzie Słonecznym. IM-1 to również kolejna misja programu prowadzonego przez NASA o nazwie Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Polega on na dostarczeniu ładunków na powierzchnię Księżyca przez podmioty prywatne.

Reklama

W związku z tym na pokładzie Odyseusza znalazło się sześć demonstratorów technologii NASA, a także sześć urządzeń innych klientów. Wśród technologii amerykańskiej agencji kosmicznej warto wymienić ROLSES (Radio Obeservations of the Lunarsurface Photoelectron Sheath), czyli opracowane przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda urządzenie o masie 13,1 kg, które ma na celu m. in. przeprowadzenie pomiarów radiowych środowiska księżycowego.

Wizualizacja lądownika Nova-C na Księżycu
Wizualizacja lądownika Nova-C na Księżycu
Autor. Intuitive Machines via Flickr

Innym równie ciekawym ładunkiem jest SCALPSS (Stereo Cameras for Lunar Plume-Surface Studies), opracowane przez Centrum Badawcze Langley urządzenie o masie do 6 kg, którego zadaniem będzie pozyskanie video i obrazów podczas interakcji lądownika i powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Wyniki mają zostać wykorzystane przy opracowywaniu kolejnych pojazdów księżycowych i marsjańskich.

Reklama

Warto zaznaczyć, że nie będzie to pierwsza próba lądowania na naturalnym satelicie Ziemi przez prywatny lądownik. Wraz z początkiem obecnego roku byliśmy świadkami debiutu nowej rakiety nośnej Vulcan Centaur, firmy United Launch Alliance (ULA). Jej zadaniem było wyniesienie na orbitę lądownika Peregrine, należącego do Astrobotic. Niestety sonda doznała wycieku paliwa, przez co nie była w stanie dolecieć do Srebrnego Globu i ostatecznie spłonęła w ziemskiej atmosferze.

Źródło: Intuitive Machines/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!