Reklama

Sondy

Pierwsze problemy sondy JUICE

JUICE, Polska, Kosmos, Technologia
Artystyczna wizja misji JUICE
Autor. Polska Agencja Kosmiczna

W ostatnim czasie Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że sonda JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer), która wystartowała w połowie kwietnia br. doświadczyła pierwszych problemów technicznych. Są one związane z anteną RIME służącą do badania lodowych powierzchni księżyców Jowisza. Zgodnie z dostępnymi informacjami, awaria pozostaje nierozwiązana, natomiast inżynierowie twierdzą, że wciąż mają wiele opcji, aby rozwikłać problem.

Reklama

W piątek, 28 kwietnia br. na stronie internetowej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pojawił się komunikat dotyczący awarii jednego z instrumentów działających przy sondzie JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer), która została wysłana w przestrzeń kosmiczną 14 kwietnia br. z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Według Agencji, nie udało się w pełni rozłożyć 16-metrowej anteny RIME, która ma posłużyć do badania lodowych powierzchni księżyców Jowisza: Europy, Kalisto i Ganimedesa. Zgodnie z danymi zaobserwowanymi przez kamerę monitorującą przy JUICE, każdego dnia widoczne są postępy z instrumentem, natomiast obecnie wciąż pozostaje częściowo schowany. Szacuje się, że antena jest wysunięta na około 1/3 swojej całkowitej długości.

Reklama
Antena RIME czekająca na rozwinięcie
Autor. ESA
Reklama

Obecnie podejrzewa się, że przyczyną usterki jest mały element, który blokuje pełne wysunięcie RIME. Wydaje się zatem, że przywrócenie pełnego działania instrumentu to kwestia kilku milimetrów. Jednym z rozwiązań może być uruchomienie silnika, aby nieco wstrząsnąć statkiem kosmicznym w celu odblokowania radaru. Manewry sprawią również, że JUICE obróci się tak, aby antena przeniosła się w stronę światła słonecznego i rozgrzała.

Czytaj też

Urządzenie RIME (Radar for Icy Moons Exploration) jest jednym z 10 instrumentów znajdujących się przy sondzie JUICE, a jego rozwój był prowadzony przez Uniwersytet w Trydencie we Włoszech wraz z ośrodkiem NASA Jet Propulsion Laboratory, który dostarczył niezbędne komponenty. Projekt został oparty na radarach, które były wykorzystywane przy dwóch misjach na Marsa: bezzałogowej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie Mars Express oraz Mars Reconnaissance Orbiter prowadzonej przez NASA. Warto dodać, że wielu inżynierów pracujących przy tych misjach brało udział w pracach nad anteną RIME.

Misja JUICE prowadzona jest przez ESA i rozpoczęła się 14 kwietnia br. Celem są badania Jowisza i jego lodowych księżyców Ganimedesa, Europy i Kallisto, w tym zbadanie przypuszczalnych podpowierzchniowych oceanów na tych księżycach. W prowadzony przez ESA projekt zaangażowanych jest 18 instytucji, 23 kraje, 83 firmy, podpisano 116 kontraktów przemysłowych, udział w pracach wzięło ponad 2000 osób, a koszt misji to około 1,6 mld EUR. Instrumenty pomiarowe i komponenty funkcjonalne dla misji JUICE opracowały zespoły naukowe łącznie z 16 krajów europejskich oraz USA (NASA), Japonii (JAXA) i Izraela (ISA). Podkreśla się, że udział naukowców i inżynierów z Polski był kluczowy dla całego przedsięwzięcia.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Sasha72

    ''Są one związane z anteną RIME służącą do badania lodowych powierzchni księżyców Jowisza.'' Antena służy do badania lodowych powierzchni? Jesteście pewni? Anteny służą zwykle do przesyłania sygnałów.

Reklama