Reklama

Sondy

Tajemnicza historia Wenus. Misja DAVINCI poszuka odpowiedzi

Autor. NASA

Według obecnych założeń NASA, pod koniec dekady w stronę Wenus wyruszy sonda badawcza w ramach projektu DAVINCI. Celem misji jest zbadanie nie tylko atmosfery siostrzanej planety Ziemi, ale również zejście na jej powierzchnię. Sonda będzie poszukiwać odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące historii Wenus.

Wenus to planeta, która określana jest jako bliźniaczą Ziemi z uwagi na podobne rozmiary oraz masę. Znaczącą różnicą jest jednak atmosfera Wenus - znacznie gęstsza. Temperatura powierzchni planety wynosi natomiast ponad 450 stopni Celsjusza! Pomimo tak niekorzystnych warunków życia naukowcy zastanawiają się, czy w przeszłości było to możliwe. Na poszukiwanie odpowiedzi wyruszy pod koniec dekady sonda NASA DAVINCI.

Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble Gass, Chemistry, and Imaging to sonda, której wystrzelenie zaplanowane zostało obecnie na 2029 r., a jej celem jest zbadanie „pochodzenia, ewolucji i obecnego stanu Wenus”. W tym celu urządzenie wykona przeloty nad planetą, aby wykorzystać instrumenty pokładowe do badania chmur i tworzenia map obszarów górskich, w tym szczególnie regionu Alpha Regio.

Reklama

Przelot nad Wenus to niejedyne zadanie misji DAVINCI. Kolejnym krokiem będzie wyrzucenie sondy w stronę powierzchni, gdzie podczas fazy opadania wypuszczony zostanie spadochron hamujący. W połowie drogi zostanie on jednak odczepiony, gdyż gęstość atmosfery sprawi, że prędkość sondy będzie zmniejszać się sama. Cały proces zostanie poświęcony przeprowadzaniu badań atmosfery Wenus.

Fot. NASA/JPL-Caltech [nasa.gov]
Fot. NASA/JPL-Caltech [nasa.gov]

Według informacji podanych przez NASA, sonda wysłana w ramach misji DAVINCI będzie zbudowana z trwałych materiałów, tj. tytan, co ma zapewnić przetrwanie w tak wymagających warunkach. Atmosfera Wenus jest ponad razy gęstsza niż Ziemi i składa się głównie z dwutlenku węgla. Warto również wspomnieć o różnicy pod względem ciśnienia - 92 razy większe w porównaniu z naszą planetą.

Sonda powinna wylądować na powierzchni Wenus w 2031 r. DAVINCI będzie zdecydowany przełomem w kategorii misji do badania Wenus. Po raz pierwszy bowiem zostanie wysłana sonda, która zakłada przeprowadzenie eksperymentów zarówno w ramach przelotu nad tą planetą, jak i podczas wchodzenia w atmosferę oraz ewentualnie na jej powierzchni. Według propozycji budżetowej NASA na br., koszt misji do 2028 r. wyniesienie blisko 1 mld USD. Ostatecznie nakłady finansowe mogą być znacznie większe.

Reklama

Historia Wenus jest niezwykle interesująca, dzięki czemu w tej dekadzie NASA planuje wystrzelić nie tylko DAVINCI, ale również VERITAS. Celem misji będzie zbadanie powierzchni i wnętrza planety oraz stworzenie dokładnych map radarowych powierzchni Wenus.

W przeszłości państwa wysyłały już misje naukowe w stronę Wenus. Dokonali tego Związek Radziecki z programem Wenera oraz Stany Zjednoczone z programem Mariner. Projekty te były prowadzone jeszcze w czasie zimnej wojny.

Źródło: NASA

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!