Reklama

Sondy

Transport kolejowy na Księżycu. Rozpoczęto prace nad projektem

Autor. NASA

Transport kolejowy na naturalnym satelicie Ziemi. Brzmi nierealnie? A jednak tego wyzwania podjął się amerykański koncern Northrop Grumman, który pozyskał kontrakt od DARPA na opracowanie koncepcji „księżycowej linii kolejowej”.

Amerykański koncern Northrop Grumman, zajmujący się technologią z branży obronnej oraz aerospace poinformowała o pozyskaniu kontraktu od DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) - instytucji w Stanach Zjednoczonych, której zadaniem jest dokonywanie inwestycji w kluczowe programy strategiczne, związane również z bezpieczeństwem narodowym. Umowa zobowiązuje koncern do opracowania studium koncepcyjnego przyszłej „księżycowej linii kolejowej”.

Z informacji zawartych w komunikacie wynika, że Northrop Grumman przedstawi technologię oraz surowce niezbędne do danego projektu oraz stworzy listę zagrożeń i ryzyka, uwzględniając w tym kwestie finansowe oraz logistyczne. Ponadto Northrop Grumman zobowiązał się do przedstawienia całkowitego planu wykonawczego, obejmującego analizę działania systemu, budowę przy użyciu robotyki, rozmieszczenia i wyrównania torów, konserwację i ewentualne naprawy.

Reklama

Przewidywana księżycowa sieć kolejowa mogłaby transportować ludzi, zaopatrzenie i zasoby na potrzeby przedsięwzięć komercyjnych przez powierzchnię Księżyca, przyczyniając się do rozwoju gospodarki kosmicznej dla Stanów Zjednoczonych i partnerów międzynarodowych.” - czytamy w komunikacie amerykańskiego koncernu.

Autor. DARPA

Studium koncepcyjne powstanie w ramach realizowanego programu LunA-10, czyli badaniu skupionym na możliwościach rozwoju komercyjnej infrastruktury na Księżycu do 2035 r. W grudniu ubiegłego roku na łamach naszego portalu informowaliśmy o wytypowaniu przez DARPA 14 firm komercyjnych, które biorą udział w programie. Kontrakty zostały przyznane małym i średnim firmom oraz prawdziwym gigantom z sektora kosmicznego, tj. SpaceX i Blue Origin.

Wyniki badań powinny zostać przedstawione podczas wiosennego spotkania Lunar Surface Innovation Consortium (LSIC) w kwietniu 2024 r., natomiast raport końcowy zostanie opublikowany w czerwcu 2024 r. DARPA zaznacza, że LunA-10 zakłada prace nad możliwościami tego typu infrastruktury, a nie finansowanie budowy technologii.

Źródło: Northrop Grumman / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!