Reklama

Rynek globalny

Księżycowy projekt rządowej agencji USA. Przyznano kontrakty

Autor. NASA

Amerykańska agencja rządowa DARPA wytypowała 14 firm, które wezmą udział w programie LunA-10, czyli badaniu skupionym na rozwoju komercyjnej infrastruktury na Księżycu. Kontrakty zostały przyznane małym i średnim firmom oraz prawdziwym gigantom z sektora kosmicznego, tj. SpaceX i Blue Origin. W podobnym czasie Rolls-Royce zaprezentował makietę księżycowego mikroreaktora jądrowego, który został opracowany w ramach programu wspieranego przez Brytyjską Agencję Kosmiczną.

Reklama

Jednym z najważniejszych programów NASA we współpracy z zagranicznymi i krajowymi partnerami jest stworzenie bazy na Księżycu i wysłanie tam astronautów. Do zapewnienia stałej obecności człowieka na naturalnym satelicie Ziemi wymagana jest infrastruktura, która w przyszłości zostanie zbudowana w dużej mierze przez firmy komercyjne w ramach programów rządowych. Przykładem jest ogłoszenie przez agencję DARPA 14 firm, które wezmą udział w programie LunA-10, czyli badaniu skupionym na możliwościach rozwoju komercyjnej infrastruktury na Księżycu do 2035 r.

Reklama
Autor. DARPA
Reklama

DARPA, czyli Defense Advanced Research Projects Agency to instytucja w Stanach Zjednoczonych, której zadaniem jest dokonywanie inwestycji w kluczowe programy strategiczne, związane również z bezpieczeństwem narodowym. W ramach 10-Year Lunar Architecture (LunA-10), łącznie 14 firm przeprowadzi badanie dotyczące obszarów, tj. energetyka, łączność, wydobywanie tlenu z regolitu księżycowego, itp.

Czytaj też

Wśród uczestników programu znalazły się: Blue Origin; CisLunar Industries; Crescent Space Services LLC; Fibertek, Inc.; Firefly Aerospace; GITAI; Helios; Honeybee Robotics; ICON; Nokia of America; Northrop Grumman; Redwire Corporation; Sierra Space; SpaceX. W komunikacie nie podano wartości kontraktów, ani czym dokładnie zajmą się poszczególne firmy.

Rąbka tajemnicy uchyliły niektóre z wyżej wymienionych podmiotów. Jak podaje Spacenews.com, CisLunar Industries zajmie się „wydobyciem materiałów, obróbką, montażem i logistyką, czyli METAL (Material Extraction, Treatment, Assembly and Logistics). Sierra Space z kolei podejmie się badania technologii do wydobywania tlenu z regolitu na Księżycu. ICON natomiast, skupi się nad technologiami budowlanymi przy pomocy druku 3D.

Czytaj też

Wyniki badań powinny zostać przedstawione podczas wiosennego spotkania Lunar Surface Innovation Consortium (LSIC) w kwietniu 2024 r., natomiast raport końcowy zostanie opublikowany w czerwcu 2024 r. DARPA zaznacza, że LunA-10 zakłada prace nad możliwościami tego typu infrastruktury, a nie finansowanie budowy technologii.

Infrastruktura na Księżycu powstanie z pomocą nie tylko firm ze Stanów Zjednoczonych, ale również z udziałem zagranicznych partnerów. W ostatnim czasie Rolls-Royce zaprezentował model mikroreaktora jądrowego, który zostanie umieszczony na Księżycu. Technologia jest rozwijana w ramach programu wspieranego tym razem przez Brytyjską Agencję Kosmiczna (UK Space Agency; UKSA).

Autor. Rolls-Royce

Komunikat dotyczący pozyskania nowych funduszy od Brytyjskiej Agencji Kosmicznej pojawił się na stronie Rolls-Royce’a w marcu br. Wówczas UKSA wsparła prace badawcze kwotą 2,9 mln GPB, które z kolei były następstwem 249 tyś. GBP przyznanych w 2022 r.

Projekt Micro-Reactor zakłada opracowanie technologii zapewniającej przyszłym kolonizatorom Srebrnego Globu trwały dostęp do energii wymaganej przy przeprowadzaniu eksperymentów naukowych, wykonywania codziennych czynności oraz podtrzymywania życia osadników. Według informacji podanych przez producenta, energia jądrowa ma potencjał, aby drastycznie wydłużyć czas trwania przyszłych misji księżycowych oraz zwiększyć ich wartość naukową.

Źródło: DARPA / Spacenews.com / Rolls-Royce / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama