Reklama

Rynek globalny

Rolls Royce dostarczy reaktor nuklearny na Księżyc?

Autor. Rolls-Royce

W ostatnich dniach brytyjska firma Rolls Royce ogłosiła, że uzyskała dodatkowe fundusze od Brytyjskiej Agencji Kosmicznej (UKSA), które zostaną przeznaczone na projekt konstrukcji małego reaktora atomowego służącego jako długoterminowe źródło energii dla przyszłych baz księżycowych. Zgodnie z komunikatem, UKSA wsparła pomysł kwotą w wysokości 2,9 mln GBP.

Reklama

17 marca br. na stronie brytyjskiej firmy Rolls Royce pojawił się komunikat dotyczący pozyskania nowych funduszy od Brytyjskiej Agencji Kosmicznej (UKSA) na projekt małego reaktora atomowego, który zapewniłby wystarczającą ilość energii dla przyszłych baz na Srebrnym Globie. UKSA wsparła prace badawcze kwotą 2,9 mln GPB, które zakończą się wstępną demonstracją brytyjskiego modułowego reaktora jądrowego na Księżycu. Dodatkowe fundusze są następstwem przyznanych przez Brytyjską Agencję Kosmiczną 249 tyś. GBP w 2022 r. na wcześniejsze badania.

Reklama
Autor. Rolls-Royce
Reklama

Rolls Royce pracuje nad projektem Micro-Reactor, który zakłada opracowanie technologii zapewniającej przyszłym kolonizatorom Srebrnego Globu trwały dostęp do energii wymaganej przy przeprowadzaniu eksperymentów naukowych, wykonywania codziennych czynności lub generalnie podtrzymywania życia osadników. Według informacji podanych przez producenta, energia jądrowa ma potencjał, aby drastycznie wydłużyć czas trwania przyszłych misji księżycowych oraz zwiększyć ich wartość naukową.

Czytaj też

Przy pracach konstrukcyjnych brytyjska firma będzie współpracowała z podmiotami, tj. University of Oxford, University of Bangor, University of Brighton, University of Sheffield's Advanced Manufacturing Research Centre (AMRC) oraz Nuclear AMRC. Ostateczna wersja reaktora z uwagi na swoje rozmiary oraz wagę nie będzie stanowiła problemu w transporcie na Srebrny Glob, a ponadto tego typu technologia wydaje się znacznie lepszym pomysłem niż poleganie na panelach słonecznych. Według zapewnień producenta mały reaktor atomowy zapewni ciągłość zasilania niezależnie od lokalizacji, dostępnego światła słonecznego i innych warunków środowiskowych.

Dodatkowe finansowanie pozwoli na dalsze i bardziej zaawansowane badanie, w tym szczególne zwrócenie uwagi przez inżynierów na trzy aspekty: paliwo używane do wytwarzania ciepła, metoda transferu ciepła i technologia przekształcania tego ciepła w energię elektryczną. Producent w swoim komunikacie podał również, iż firma przewiduje gotowość technologii jądrowej do wyniesienia na Księżyc do 2029 r.

Partnerstwa takie jak to, pomiędzy brytyjskim przemysłem, Brytyjską Agencją Kosmiczną i rządem pomagają tworzyć miejsca pracy w całym naszym wartym 16 mld GBP sektorze Space Tech i pomagają zapewnić, że Wielka Brytania nadal będzie główną siłą w pionierskiej nauce.
George Freeman, Minister stanu w Departamencie Nauki, Innowacji i Technologii

Powodzenie projektu będzie wielkim osiągnięciem dla kosmicznego przemysłu Wielkiej Brytanii. Warto podkreślić, że ogłoszenie o dodatkowym finansowaniu ze strony Brytyjskiej Agenci Kosmicznej pojawiło się niedawno po informacji dotyczącej możliwości otrzymania 51 mln GBP przez brytyjskie firmy na rozwój usług komunikacyjnych i nawigacyjnych dla misji księżycowych, w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej - Moonlight, którego celem jest umieszczenie konstelacji satelitów na orbicie wokół Księżyca.

Opisane wyżej oraz inne inicjatywy rządu Wielkiej Brytanii oraz prywatnych firm z sektora kosmicznego zdecydowanie potwierdzają założenia wydanej w 2021 r. pierwszej Narodowej Strategii Kosmicznej Narodowego Królestwa. Dokument określa na wstępie pięć uogólnionych celów Wielkiej Brytanii w przestrzeni kosmicznej. Zakłada się w nim kolejno: umożliwienie znacznego rozwoju gospodarki kosmicznej; promowanie wartości „otwartego i stabilnego ładu międzynarodowego" w kosmosie; ustanowienie przewodniej roli Zjednoczonego Królestwa w aspekcie badań i innowacji oraz inspirowanie narodu do działania w sektorze kosmicznym; obronę interesów narodowych i realizację celów państwa w kosmosie; zaangażowanie sfery kosmicznej w służbę społeczeństwu i środowisku globalnemu.

Czytaj też

Rozwój tego typu technologii kosmicznych przez sektor prywatny zwiększa szanse Wielkiej Brytanii do stania się światowym mocarstwem kosmicznym. Dodatkowe znaczenie mają kwoty przeznaczane na wsparcie przez rząd, który rozumie i widzi potrzebę inwestycji w ten sektor gospodarki.

Reklama

Komentarze

    Reklama