Reklama

Rynek globalny

Powstanie księżycowy moduł mieszkalny. Podpisano umowę

Autor. Thales Alenia Space

Francusko-włoskie konsorcjum Thales Alenia Space poinformowało o podpisanej umowie z Włoską Agencją Kosmiczną, dotyczącą opracowania wielofunkcyjnego modułu mieszkalnego dla astronautów na Księżycu. Infrastruktura na naturalnym satelicie Ziemi to kolejny wkład firmy Thales Alenia Space w program Artemis, który zakłada długotrwały powrót człowieka na powierzchnię Srebrnego Globu i wybudowanie tam placówki badawczej.

Reklama

W czwartek, 23 listopada br. na stronie francusko-włoskiego konsorcjum Thales Alenia Space pojawił się komunikat informujący o podpisanej umowie z Włoską Agencją Kosmiczną (Agenzia Spaziale Italiana; ASI), dotyczące opracowania i zbudowania pod kierownictwem Thales Alenia Space wielofunkcyjnego modułu mieszkalnego dla astronautów na Księżycu o nazwie Multi-Purpose Habitat (MPH).

Reklama

Podpisaną umowę skomentował Franco Fenoglio, kierownik programów eksploracji planet załogowych i robotyki w Thales Alenia Space, który podkreślił, że MPH będzie historycznym kamieniem milowym, czyli pierwszym włoskim modułem mieszkalnym, działającym na powierzchni Księżyca. „Jest to powód do wielkiej dumy dla naszej firmy, która posiada unikalne umiejętności techniczne i organizacyjne umożliwiające pokonywanie tego rodzaju wyzwań” - dodał Fenoglio.

Czytaj też

Według informacji podanych przez Thales Alenia Space, kolejne kroki obejmują przygotowanie ukończenie Przeglądu Koncepcji Misji (Mission Concept Review; MCR), który powinien zostać ukończony w pierwszym kwartale 2024 r. Dokładny plan ma stanowić podstawę do projektowania i rozpoczęcia budowy modułu. W realizacji projektu wezmą również udział małe i średnie przedsiębiorstwa w krajowego łańcucha dostaw. W komunikacie nie zostało sprecyzowane, kiedy infrastruktura zostanie oddana do użytku.

Reklama

Infrastruktura na naturalnym satelicie Ziemi to kolejny wkład Thales Alenia Space w program Artemis, który zakłada długotrwały powrót człowieka na powierzchnię Srebrnego Globu i wybudowanie tam placówki badawczej. Przypomnijmy bowiem, że oprócz wielofunkcyjnego modułu mieszkalnego, francusko-włoskie konsorcjum bierze udział w budowie stacji Gateway, która zostanie umieszczona na orbicie Księżyca w ramach programu Artemis.

Autor. NASA

W projekcie tym Thales opracowuje moduły I-HAB (Międzynarodowy Moduł Mieszkalny) i ESPRIT (Europejski System Zapewniania Tankowania, Infrastruktury i Telekomunikacji). Z kolei w ramach zamówienia Northrop Grumman, Thales Alenia Space opracowuje moduł ciśnieniowy dla HALO (ang. Habitation and Logistics Outpost, moduł mieszkalny).

Czytaj też

Obliczona na około 40 t stacja Gateway będzie obejmować głównie: moduły mieszkalne dla załogi, systemy zasilania, napędowe, moduły logistyczne, systemy łączności, ramię robotyczne i porty dokujące. Nie jest przeznaczona do stałego zamieszkania, ale będzie mogła pomieścić 4-osobowe załogi przez okres od jednego do trzech miesięcy. W tym kontekście stacja będzie różniła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która dotychczas maksymalnie mieściła 13 astronautów. Zgodnie z założeniami pierwszymi astronautami, którzy skorzystają z planowanej placówki orbitalnej będzie załoga misji Artemis IV, zaplanowanej na 2028 r.

Źródło: Thales Alenia Space / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama