Reklama

Rynek globalny

ESA zleciła dostawę użytkowego systemu ekstrakcji tlenu na Księżycu

Ilustracja:  ESA/Foster & Partners [esa.int]
Ilustracja: ESA/Foster & Partners [esa.int]

Wybrana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) spółka Thales Alenia Space otrzymała zadanie stworzenia demonstratora ładunku użytecznego misji księżycowej, który umożliwi pozyskiwanie tlenu ze skał i regolitu na Srebrnym Globie. Oczekuje się, że urzadzenie wspomoże realizację projektu budowy bazy księżycowej zdolnej do utrzymania siedlisk ludzkich.

Reklama

Zwycięska koncepcja ładunku zaproponowana w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ma potwierdzić, że na Księżycu można wykorzystywać lokalne zasoby (ang. in situ resource utilization, ISRU) w sposób wydajny. W tym konkretnym przypadku chodzi o wytwarzanie tlenu w ilościach potrzebnych do stabilnej kolonizacji naturalnego satelity Ziemi.

Reklama

"Zastosowanie w przestrzeni kosmicznej procesów i narzędzi, które sprawdzają się na Ziemi, będzie miało kluczowe znaczenie w wielu płaszczyznach funkcjonowania w przyszłości. Jestem dumny, że zespoły Thales Alenia Space wraz z naszymi nieocenionymi partnerami AVS, Metalysis, Open University i Redwire Space Europe będą realizować to badanie, aby sprostać wyzwaniu wytworzenia tlenu w celu podtrzymania życia na powierzchni Księżyca" – podkreślił Andrew Stanniland, dyrektor generalny Thales Alenia Space w Wielkiej Brytanii. "ESA z niecierpliwością czeka na współpracę z Thales Alenia Space w Wielkiej Brytanii i jej partnerami w ramach inicjatywy dotyczącej zasobów kosmicznych. Dalsze prace nad demonstratorem ekstrakcji tlenu pozwolą na to, by zrównoważona eksploracja Księżyca stała się rzeczywistością" – skomentował z kolei David Binns, inżynier systemowy w ESA Concurrent Design Facility.

Czytaj też

Spółka Thales Alenia Space, która wcześniej została zaangażowana także w proces stworzenia termomechanicznych systemów europejskiego modułu serwisowego dla statku kosmicznego Orion, pozostaje jednym z głównych wykonawców Europejskiej Agencji Kosmicznej w pracach nad planowaną załogową stacją kosmiczną Lunar Gateway. W projekcie tym Thales opracowuje moduły I-HAB (Międzynarodowy Moduł Mieszkalny) i ESPRIT (Europejski System Zapewniania Tankowania, Infrastruktury i Telekomunikacji). Z kolei w ramach zamówienia Northrop Grumman, Thales Alenia Space opracowuje moduł ciśnieniowy dla HALO (ang. Habitation and Logistics Outpost, moduł mieszkalny) – jeden z pierwszych dwóch elementów stacji Lunar Gateway, który ma zostać uruchomiony do końca 2023 roku.

Reklama

Lunar Gateway ma być jednym z filarów programu NASA Artemis wspierającego zrównoważoną obecność na Księżycu i dalszą załogową eksplorację przestrzeni kosmicznej. To międzynarodowy projekt prowadzony przez dwóch głównych partnerów – NASA (Stany Zjednoczone) i ESA (Europa). Obliczona na około 40 t masy stacja Gateway będzie składana automatycznie kawałek po kawałku na orbicie NRHO (ang. near-rectilinear halo orbit) wokół Księżyca. Obejmuje głównie: moduły mieszkalne dla załogi, systemy zasilania, napędowe, moduły logistyczne, systemy łączności, ramię robotyczne i porty dokujące. Nie jest przeznaczona do stałego zamieszkania, ale będzie mogła pomieścić 4-osobowe załogi przez okres od jednego do trzech miesięcy. Zdobycie nowych doświadczeń na Księżycu przygotuje NASA do wysłania pierwszych ludzi na Marsa od 2030 r., a stacja Gateway odegra w tym procesie kluczową rolę.

Czytaj też

Wraz z obecnymi projektami spółka Thales Alenia Space została również wybrana do opracowania zaawansowanych rozwiązań zapewniających stałą obecność człowieka na Księżycu. Jednym z tych projektów jest EL3, czyli duży europejski lądownik księżycowy (EL3). Stanowi on niezależną część międzynarodowych działań związanych z eksploracją Księżyca i jest wszechstronnym systemem zaprojektowanym do obsługi różnych misji. Ma on zapewnić obsługę ładunków i logistykę misji księżycowych kierowanych przez NASA w ramach programu Artemis oraz wspierać misję europejską, której celem jest zbadanie południowego bieguna Księżyca za pomocą zrobotyzowanego laboratorium znajdującego się na służącym do pobierania próbek łaziku.

Źródło: Thales Alenia Space

Reklama
Reklama

Komentarze