Sondy
USA: ostatnia prosta do lotu na Księżyc. Oto lądownik Nova-C
Amerykańska firma Intuitive Machines znajduje się na ostatniej prostej, aby wystrzelić swój lądownik Nova-C w ramach misji księżycowej IM-1. W ostatnim czasie urządzenie zostało zintegrowane z adapterem ładunku oraz zamknięte w owiewce rakiety nośnej Falcon 9.
W 2023 r. rozpoczętych zostało 5 misji, których celem było przyziemienie na naturalnym satelicie Ziemi. Loty realizowały podmioty państwowe oraz prywatne ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Indii oraz dwukrotnie Japonii, natomiast tylko dwie misje zakończyły się sukcesem. Już w lutym 2024 r. zostanie wystrzelony pierwszy w tym roku lądownik w ramach prywatnej misji IM-1, realizowanej przez amerykańską firmę Intuitive Machines.
We’re looking forward to the next launch in our Commercial Lunar Payload Services initiative. @Int_Machines’ first lunar mission will carry six NASA instruments that will investigate the lunar environment & test technologies for @NASAArtemis missions https://t.co/tB2rf05Ogx pic.twitter.com/khxsm0Rpom
— NASA Moon (@NASAMoon) February 1, 2024
Z najnowszych informacji wynika, że lądownik Nova-C (zwany inaczej Odyseuszem) został zintegrowany z adapterem ładunku, a następnie zamknięty w owiewce 31 stycznia br. „Kiedy nasze połączone zespoły zamknęły dwie połówki owiewki, po raz ostatni na Ziemi widziałem lądownik księżycowy” – stwierdził cytowany przez portal Space.com Trent Martin, wiceprezes ds. systemów kosmicznych w firmie Intuitive Machines.
Czytaj też
Amerykański lądownik zostanie wyniesiony przy pomocy systemu nośnego Falcon 9, opracowanego przez firmę Elona Muska - SpaceX. Rakieta jest obecnie najbardziej niezawodną technologią do transportu ładunku w przestrzeń kosmiczną, a jej starty są przeprowadzane nawet kilka razy w tygodniu. Warto zauważyć, że start misji IM-1 miał odbyć się już w listopadzie 2023 r. oraz styczniu br., natomiast plany zostały zmienione, m. in. ze względu na warunki pogodowe.
Nova-C to lądownik księżycowy mierzący około 3 m, który na swoim pokładzie będzie przewoził instrumenty klientów prywatnych oraz NASA, w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Wśród technologii amerykańskiej agencji kosmicznej warto wymienić:
- ROLSES (Radio Obeservations of the Lunarsurface Photoelectron Sheath) - opracowane przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda urządzenie o masie 13,1 kg, które ma na celu m. in. przeprowadzenie pomiarów radiowych środowiska księżycowego;
- SCALPSS (Stereo Cameras for Lunar Plume-Surface Studies) - opracowane przez Centrum Badawcze Langley urządzenie o masie do 6 kg, którego zadaniem będzie pozyskanie video i obrazów podczas interakcji lądownika i powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Wyniki mają zostać wykorzystane przy opracowywaniu kolejnych pojazdów księżycowych i marsjańskich;
Przypomnijmy, że w styczniu br. niepowodzeniem zakończyła się misja amerykańskiej firmy Astrobotic, która wystrzeliła swój księżycowy lądownik Peregrine. Niestety sonda doznała wycieku paliwa, przez co nie była w stanie dolecieć do Srebrnego Globu. Peregrine spłonął w ziemskiej atmosferze.
Czytaj też
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!