Reklama

Sondy

Wypadek na Księżycu. Amerykański lądownik przewrócił się

Autor. NASA via YouTube

Według informacji podanych przez firmę Intuitive Machines, amerykańska sonda Nova-C przewróciła się podczas lądowania na Księżycu. Przyczyną była prawdopodobnie zbyt duża prędkość opadania, co mogło spowodować złamanie jednej z nóg.

W piątek, 23 lutego br. po około 50 latach przerwy byliśmy świadkami lądowania amerykańskiej sondy na powierzchni Księżyca. Misja IM-1 została zrealizowana dzięki lądownikowi Nova-C (zwanym również Odyseuszem), opracowanym przez firmę Intuitive Machines, który osiadł w okolicach krateru Malapert A, znajdującego się blisko południowego bieguna Srebrnego Globu. 

Warto dodać, że był to jedyny przypadek w historii, w którym tego typu misja została zrealizowana przez prywatną sondę. Z najnowszych informacji wynika, że lądowanie przebiegło nie do końca po myśli kontrolerów lotu.

Czytaj też

Według informacji podanych przez firmę Intuitive Machines, sonda przewróciła się po wylądowaniu na powierzchni Księżyca, czego powodem była najprawdopodobniej zbyt duża prędkość opadania. Jak podaje portal Spacenews.com, proces ten miał odbywać się z dokładnością 1 m/s, natomiast w rzeczywistości trwało to 3 razy szybciej. W wyniku tego została złamana jedna z nóg, na którą został wywarty największy nacisk.

Jak wynika z szacunków na podstawie m. in. sensorów w zbiorniku paliwa, obecnie lądownik znajduje się w pozycji poziomej, opierając się o skałę. Intuitive Machines pracuje obecnie nad możliwością przesłania danych i operowaniem niektórymi antenami działającymi przy sondzie. Stany Zjednoczone miały jednak dużo szczęścia. Upadek mógł wiązać się z uszkodzeniem wielu istotnych elementów, natomiast większość wydaje się poprawnie działać. Ponadto aktywne ładunki nie są skierowane w stronę powierzchni Srebrnego Globu.

Reklama

Przypomnijmy również, że samo lądowanie nie było pewne od początku. W pierwszej kolejności, kontrolerzy lotu próbowali odzyskać łączność z amerykańską sondą, co udało się dokonać po około 15 minutach. Ponadto odnotowano problemy z instrumentami nawigacyjnymi, więc wykorzystano ładunek NASA NDL (Navigation Doppler Lidar), który był transportowany przez lądownik.

Lądownik Nova-C został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w czwartek, 15 lutego br. przy pomocy systemu nośnego Falcon 9. Zadaniem sondy jest transport ładunku dla klientów komercyjnych i NASA w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

Czytaj też

Sonda posiada 4,3 m wysokości, 1,6 m średnicy kadłuba ze zdolnością transportu do 130 kg na powierzchnię Księżyca. Nova-C jest zasilany przez silnik skonstruowany przy pomocy techniki druku 3D, napędzanym mieszanką ciekłego metanu oraz ciekłego tlenu. Lądownik jest podpierany przez 6 nóżek przy masie startowej około 1,9 t.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. *RIDDICK*

    Czytając w mediach o wszelkich próbach eksploracji księżyca a co za tym idzie kolejnych próbach państw wysyłających swoje aparaty-sądy na powierzchnię srebrnego globu można mieć wrażenie że odbywa to się na zasadzie uda się lub nie , To pokazuje ile jeszcze musimy się uczyć i jaką tak naprawdę posiadamy wiedzę , technologię w kwestii eksploracji kosmosu .