Reklama

KOSMONAUTYKA

SpaceX odlicza czas do załogowego debiutu. NASA podała datę lotu Crew Dragona

Astronauci NASA podczas przygotowań do pierwszej załogowej misji Crew Dragona. Fot. NASA [nasa.gov]
Astronauci NASA podczas przygotowań do pierwszej załogowej misji Crew Dragona. Fot. NASA [nasa.gov]

Trwają końcowe przygotowania do wystrzelenia na niską orbitę okołoziemską pierwszej od lat misji załogowej z terytorium USA. Będzie to lot testowy SpaceX DM-2 (SpaceX Demonstration Mission 2) - debiut z ludźmi na pokładzie, jaki firma Elona Muska chce wykonać z wykorzystaniem swojego najnowszego statku kosmicznego Dragon 2. Wyprawa ma być przełomowym wydarzeniem nie tylko dla SpaceX, ale również dla samych Stanów Zjednoczonych - od blisko dekady zdanych na rosyjski potencjał lotów załogowych.

Załogowy debiut statku kosmicznego SpaceX został wyznaczony przez amerykańską agencję NASA na 27 maja 2020 roku. "Amerykańscy astronauci ponownie wystartują na amerykańskiej rakiecie, z amerykańskiej ziemi na Międzynarodową Stację Kosmiczną, w ramach projektu NASA Commercial Crew Program" - podano w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej agencji. W podobnym tonie, za pośrednictwem mediów społecznościowych, wypowiedział się administrator NASA, Jim Bridenstine.

Statek kosmiczny Dragon w wersji załogowej zabierze na pokład dwóch astronautów, by zrealizować finalny etap jednego z dwóch rządowych zamówień na przygotowanie komercyjnych statków kosmicznych przewożących ludzi i sprzęt na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Obok SpaceX, w programie bierze udział również koncern Boeing, rozwijający równolegle kapsułę kosmiczną Starliner.

Na ISS poleci doświadczona załoga w składzie Robert Behnken i Douglas Hurley - mająca na swoim koncie jeszcze loty STS, czyli z użyciem wahadłowców kosmicznych USA, wycofanych ze służby w 2011 roku. NASA zależało na tym, by w locie mogli wziąć udział członkowie tamtych ostatnich amerykańskich misji - aby praktycznie i symbolicznie położyć pomost między dawnym a obecnie odtwarzanym potencjałem misji astronautycznych.

image
Statek SpaceX Crew Dragon (Dragon-2). Fot. NASA [nasa.gov]

 

Behnken został wybrany jako astronauta NASA w 2000 roku - wykonał dotąd dwa loty kosmiczne, wszystkie na pokładzie wahadłowców. Pierwszy z nich, STS-123 przeprowadzono w marcu 2008 roku, natomiast kolejny - STS-130, w lutym 2010 roku. Amerykanim podczas każdej z tych misji wykonał po trzy spacery kosmiczne. Behnken będzie dowódcą operacyjnym misji, a więc spocznie na nim odpowiedzialność za przeprowadzenie bezpośredniego podejścia do ISS, obsługę dokowania i odcumowania, a także działania statku misji Demo-2, gdy będzie on przytwierdzony do stacji kosmicznej.

image
Robert Behnken. Fot. NASA [nasa.gov]

Hurley z kolei będzie pełnił podczas wyprawy Crew Dragona rolę dowódcy statku (spacecraft commander), odpowiedzialnego za obsługę kapsuły podczas startu z Ziemi i podejścia do lądowania, razem z obsługą procedury bezpiecznego przyziemienia celem powtórnego użycia kapsuły. W roli astronauty występuje od 2000 roku - brał udział w dwóch lotach kosmicznych. Hurley był pilotem i głównym operatorem robotyki w misjach STS‐127 w lipcu 2009 roku oraz STS‐135, ostatniej misji promu kosmicznego - przeprowadzonej w lipcu 2011 roku.

image
Douglas Hurley. Fot. NASA [nasa.gov]

 

Start Crew Dragona przewidziany jest z Centrum Kosmicznego im. J. F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie - moment wylotu ma nastąpić 27 maja o godzinie 16:32 czasu miejscowego (wschodnioamerykańskiego, EDT - 22:32 czasu polskiego, CEST).

Obecnie na ISS przebywa trzyosobowy skład ekspedycji załogowej nr 63: Amerykanin Chris Cassidy oraz Rosjanie Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner. Załoga ta dostała się na niską orbitę okołoziemską dzięki misji statku Sojuz MS-16, przeprowadzonej 9 kwietnia 2020 roku. Po udanej misji, Behnken i Hurley wejdą w skład załogi ISS - moment ich powrotu będzie uwarunkowany od oceny gotowości do wykonania kolejnego startu załogowego z USA. Docelowo Crew Dragon jest zaprojektowany do przebywania przy ISS przez okres co najmniej 210 dni.

Reklama
Reklama

Komentarze