Reklama

Statki Kosmiczne

Amerykanie ponownie spróbują wylądować na Księżycu

Autor. Intuitive Machines

Prywatny lądownik księżycowy Nova-C został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przez system nośny Falcon 9. Sonda opracowana przez firmę Intuitive Machines przewozi na swoim pokładzie instrumenty klientów prywatnych oraz NASA w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

W czwartek, 15 lutego br. o godzinie 6:57 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego system nośny Falcon 9 wyniósł w przestrzeń kosmiczną prywatny lądownik księżycowy Nova-C, opracowany przez firmę Intuitive Machines. Zadaniem sondy jest transport ładunku dla klientów komercyjnych i NASA w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

Warto zauważyć, że start misji IM-1 miał odbyć się dzień wcześniej (14 lutego br.), natomiast z uwagi na problemy z temperaturą ciekłego metanu przed tankowaniem lądownika, zdecydowano na przełożenie startu.

Nova-C to lądownik posiadający 4,3 m wysokości, 1,6 m średnicy kadłuba ze zdolnością transportu do 130 kg na powierzchnię Księżyca. Nova-C jest zasilany przez silnik skonstruowany przy pomocy techniki druku 3D, napędzanym mieszanką ciekłego metanu oraz ciekłego tlenu. Sonda jest podpierana przez 6 nóżek przy masie startowej około 1,9 t. Wśród interesujących technologii transportowanych przez lądownik znajdują się, m. in.:

  • ROLSES (Radio Obeservations of the Lunarsurface Photoelectron Sheath) - opracowane przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda urządzenie o masie 13,1 kg, które ma na celu m. in. przeprowadzenie pomiarów radiowych środowiska księżycowego;ROLSES (Radio Obeservations of the Lunarsurface Photoelectron Sheath) - opracowane przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda urządzenie o masie 13,1 kg, które ma na celu m. in. przeprowadzenie pomiarów radiowych środowiska księżycowego;
  • SCALPSS (Stereo Cameras for Lunar Plume-Surface Studies) - opracowane przez Centrum Badawcze Langley urządzenie o masie do 6 kg, którego zadaniem będzie pozyskanie video i obrazów podczas interakcji lądownika i powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Wyniki mają zostać wykorzystane przy opracowywaniu kolejnych pojazdów księżycowych i marsjańskich;
Reklama

Przypomnijmy, że w styczniu br. niepowodzeniem zakończyła się misja amerykańskiej firmy Astrobotic, która wystrzeliła swój księżycowy lądownik Peregrine. Niestety sonda doznała wycieku paliwa, przez co nie była w stanie dolecieć do Srebrnego Globu. Peregrine spłonął w ziemskiej atmosferze.

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama