Reklama

Systemy Nośne

Przygotowania do lotu Starshipa. Kiedy trzecia próba?

Autor. SpaceX

Już za kilka tygodni powinniśmy zobaczyć rakietę Starship/Super Heavy ponownie w locie. Wraz z początkiem obecnego tygodnia Elon Musk wskazał kiedy najwcześniej będzie mógł odbyć się trzeci lot testowy obecnie największego systemu nośnego na świecie.

Od kilku miesięcy firma SpaceX przygotowuje się do wykonania trzeciego lotu testowego Starshipa. Początkowo przewidywano, że system nośny powinien polecieć w kierunku orbity już na początku 2024 r. Później jednak wskazano, że IFT-3 będzie mógł się odbyć w drugiej połowie lutego. Tym razem sam właściciel SpaceX - Elon Musk, zapowiedział na mediach społecznościowych, że Starship/Super Heavy poleci po raz trzeci w historii za trzy tygodnie.

Oznacza to, że IFT-3 najprawdopodobniej odbędzie się w pierwszych dniach marcach br. Oczywiście jeżeli po drodze nie pojawią się problemy techniczne, któregoś z elementów systemu. Kluczową sprawą będzie również uzyskanie licencji od Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA), natomiast w tej kwestii SpaceX już wcześniej informowało, że zgoda na start powinna zostać wydana w drugiej połowie lutego, a więc miejmy nadzieje, że pozwolenie pojawi się w najbliższym czasie.

Reklama

Każdego dnia w Starbase inżynierowie zaangażowani w przygotowania do trzeciej próby lotu Starshipa robią wszystko, aby odpowiednio przygotować się do kolejnego historycznego wydarzenia. W miniony weekend, dokładniej 10 lutego br. przetransportowano oba segmenty systemu nośnego (Booster 10 oraz Ship 28) na platformę startową, a następnie zostały one zintegrowane przed lotem, aby przeprowadzić kolejne testy.

Przed nami niezwykle ciekawe miesiące, ze względu na to, że w tym roku powinniśmy zobaczyć Starshipa w locie nawet kilka razy. W kontekście trzeciego lotu, celem będzie przede wszystkim osiągnięcie orbity, a następnie demonstracja transferu paliwa z dodatkowego zbiornika do głównego. Należy przypomnieć, że jest to kluczowy element załogowych lotów na Księżyc w ramach programu Artemis.

Reklama

Warto także przypomnieć, że wraz z początkiem 2024 r. Elon Musk ogłosił, że trwają pracę nad nową wersją Starshipa - V3, który ma być wyższy od poprzednich wersji. System będzie mierzyć 140-150 metrów, co jeszcze bardziej podnosi poprzeczkę w kwestii skonstruowania wyższego systemu nośnego przez inne podmioty. Na ten moment w pełni zintegrowana rakieta, którą dobrze znamy ma 120 metrów wysokości. Dodatkowo, zapowiedziano również budowę drugiej Orbitalnej Wieży Startowej w Starbase.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!