Reklama

Statki Kosmiczne

Bitcoin na Księżycu? Oto nowa odsłona wyścigu kosmicznego

Autor. LunarCrush via Twitter

W ostatnim czasie kalifornijska firma LunarCrush podała do wiadomości publicznej informację o wysłaniu jesienią tego roku na powierzchnię Księżyca łazika, w którym zostanie umieszczony klucz do prywatnego portfela z 62 Bitcoinami, (obecna wartość to około 1,5 miliona USD). Według podawanych informacji jest to forma zachęcenia następnego pokolenia do podjęcia wyzwań związanych z podróżami kosmicznymi i eksploracją kosmosu. W przedsięwzięcie zaangażowane są również inne podmioty, tj. Lunar Outpost i SpaceX.

Reklama

"Dla szczęśliwego znalazcy przewidziana jest nagroda!" Takie zdanie możemy zazwyczaj znaleźć w ogłoszeniach o zaginionych, wartościowych rzeczach. Podobny przekaz płynie z niedawno ogłoszonego projektu kalifornijskiej firmy LunarCrush, która planuje wysłać na powierzchnię Księżyca łazik z kluczem do prywatnego portfela Bitcoin. Według dostępnych informacji znalazca otrzyma nagrodę w postaci 62 Bitcoinów, wartych obecnie około 1,5 miliona USD.

Reklama
Reklama

Skarb, który zostanie wysłany na powierzchnię Srebrnego Globu nosi nazwę Nakamoto-1, a dostęp do niego będzie możliwy po odnalezieniu wygrawerowanego na łaziku MAPP od firmy Lunar Outpost klucza. Łazik księżycowy ma zostać umieszczony na powierzchni Srebrnego Globu jeszcze jesienią tego roku za pomocą systemu nośnego Falcon 9 od SpaceX.

Czytaj też

Wysłanie na Księżyc urządzenia, który będzie skrywał klucz do bogactwa wydaje się nieprawdopodobny, natomiast przedsięwzięcie jest formą zachęcenia następnego pokolenia do podjęcia wyzwań związanych z podróżami kosmicznymi i eksploracją kosmosu. Ponadto projekt jest swego rodzaju nową odsłona wyścigu kosmicznego pomiędzy różnymi podmiotami. W celach bezpieczeństwa dokładna data nie została upubliczniona. Zapewniono również, że nikt, w tym członkowie zespołu projektowego, nie będzie miał dostępu do klucza prywatnego poza szczęśliwcem, który odnajdzie skarb.

Warto również zaznaczyć, że nagroda będzie częściowo finansowana ze sprzedaży NFT (Non-Fungible Token), czyli cyfrowy tokena, który nie może zostać zastąpiony i ma unikalną wartość. Od 28 marca br. rozpoczęła się sprzedaż specjalnej kolekcji NFT, a 25% (około 250 USD) z każdej sprzedaży zostanie zastosowane do finansowania skrzyni skarbów na Księżycu. Przy opracowywaniu NFT, Lunar Crush współpracowało ze studiem animacji Golden Wolf oraz związaną z Bitcoinem firmą deweloperską Hiro.

MAPP (Mobile Autonomous Prospecting Platform)
MAPP (Mobile Autonomous Prospecting Platform)
Autor. Lunar Outpost

Jeśli chodzi natomiast o wspomniany łazik księżycowy, prywatna firma Lunar Outpost przedstawiła na swojej stronie internetowej krótki opis specyfikacji technicznej. MAPP (Mobile Autonomous Prospecting Platform) to komercyjny łazik, którego zadaniem będzie poszukiwanie zasobów księżycowych. Urządzenie ma wymiary 45 x 38 x 40cm oraz masę 10 kg, a jego prędkość maksymalna to 10 cm/s.

Czytaj też

Na zakończenie pozostaje jedynie życzyć Państwu powodzenia w przyszłych poszukiwaniach fortuny na Księżycu.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!