Statki Kosmiczne
Chińska załoga wróciła ze stacji orbitalnej
W niedzielę, 4 czerwca br. w godzinach porannych czasu lokalnego, po półrocznej misji Shenzhou-15 załoga chińskiej stacji orbitalnej Tiangong powróciła na Ziemię. Jak poinformowały chińskie media państwowe, kapsuła z trzema astronautami bezpiecznie wylądowała na północ od kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi.
W niedzielę, 4 czerwca br. w godzinach porannych czasu lokalnego załoga misji Shenzhou-15 powróciła z chińskiej stacji kosmicznej Tiangong na Ziemię. Lądowanie miało miejsce na północ od kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi, natomiast lot powrotny od momentu wejścia kapsuły w atmosferę był transmitowany przez chińską telewizję państwową.
Recover Shenzhou-15 https://t.co/lZ6r4Fd1vV pic.twitter.com/j3orrb9LqZ
— China 'N Asia Spaceflight 🚀🛰️🙏 (@CNSpaceflight) June 5, 2023
Trzech chińskich tajkonautów - Fei Junlong, Deng Qingming i Zhang Lu - spędziło na stacji orbitalnej Tiangong (w języku polskim oznacza "Niebiański pałac") 186 dni. Przed kilkoma dniami zastąpiła ich tam nowa załoga w ramach misji Shenzhou-16, która wystartowała we wtorek, 30 maja br. o godzinie 3:31 czasu polskiego z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan przy pomocy rakiety nośnej Długi Marsz 2F. Warto dodać, że misja ta była dość wyjątkowa w porównaniu z poprzednimi lotami wykonywanymi w ramach programu Shenzhou, ponieważ wśród załogi znalazł się pierwszy w historii cywil - prof. Gui Haichao.
Czytaj też
W trakcie swojego pobytu na placówce orbitalnej załoga Shenzhou-15 przeprowadziła różnego rodzaju testy, badania oraz prace naprawcze, czego przykładem był siedmiogodzinny spacer kosmiczny w lutym br. Według komunikatów w trakcie misji tajkonauci Fei Junlong i Zhang Lu zajęli się szeregiem prac technicznych przy zewnętrznym module laboratoryjnym Mengtian. W operacji uczestniczył również trzeci członek misji Shenzhou-15, Deng Qingming, który asystował z wnętrza stacji.
Stacja Tiangong jest częścią chińskich planów dotyczących stałej obecności człowieka na orbicie okołoziemskiej. Powodem wybudowania stacji kosmicznej było wykluczenie Chin z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie z powodu amerykańskich obiekcji wobec bliskich powiązań chińskich programów kosmicznych z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, będącą pod kontrolą rządzącej Komunistycznej Partii Chin. Według zapewnień chińskich władz, "Niebiański Pałac" ma funkcjonować na niskiej orbicie okołoziemskiej jeszcze przez co najmniej 10 lat.
Czytaj też
Specjaliści zwracają uwagę na szybki postęp chińskiego programu kosmicznego. Chiny wysłały swego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 r. W 2019 r. chiński lądownik osiadł na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. W 2021 r. pierwszy chiński robot wylądował na Marsie a pierwszy chiński lot załogowy na Księżyc ma odbyć się do 2030 r.