Reklama

Statki Kosmiczne

Chiński statek zaopatrzeniowy dotarł do stacji kosmicznej Tiangong

Autor. CNSA

W środę (10 maja br.) Chińska Republika Ludowa przeprowadziła start rakiety nośnej Długi Marsz 7, której zadaniem było wyniesienie w przestrzeń kosmiczną statku towarowego Tianzhou 6. Celem misji było dostarczenie ładunków na chińską stację kosmiczną Tiangong („Niebiański Pałac”) w postaci ubrań, wody pitnej, jedzenia oraz instrumentów do przeprowadzania eksperymentów badawczych. Warto zauważyć, że była to ulepszona wersja chińskiego statku zaopatrzeniowego wysłana do placówki orbitalnej o zwiększonej pojemności, dzięki czemu Chiny będą w stanie wysyłać zaopatrzenie średnio co osiem miesięcy, zamiast sześciu.

Reklama

W środę, 10 maja br. o godzinie 15:22 czasu polskiego z Centrum Startowego Satelitów Wenchang rakieta nośna Długi Marsz 7 wyniosła statek zaopatrzeniowy o nazwie Tianzhou 6, którego zadaniem było dostarczenie ładunków w postaci ubrań, wody pitnej, jedzenia oraz instrumentów do przeprowadzania eksperymentów badawczych na chińską stację kosmiczną Tiangong dla obecnie żyjącej tam załogi misji Shenzhou 15 oraz przyszłej zmiany Shenzhou 16, która wyruszy w kierunku orbitalnej placówki Chin w najbliższych tygodniach. Zgodnie z informacjami ze strony chińskiej, Tianzhou 6 zadokował do placówki orbitalnej około 8 godzin po starcie, zastępując tym samym Tianzhou 5, który został odłączony od "Niebiańskiego Pałacu" kilka dni wcześniej.

Reklama
Reklama

Według informacji podanych przez Spacenews.pl, Tianzhou 6 dostarczył zapasy dla załogi, które powinny starczyć na 280 dni oraz 714 kg instrumentów do przeprowadzania eksperymentów w zakresie m.in. nauki o życiu, biotechnologii, fizyki oraz płynów mikrograwitacyjnych. Oprócz wyżej wymienionych ładunków, statek zaopatrzeniowy przewiózł 1,7 t materiału pędnego, z czego 700 kg zostanie przekazane chińskiej stacji w celu utrzymania jej orbity.

Czytaj też

Wartym odnotowania jest fakt, że Tianzhou 6 był ulepszoną wersją pojazdu, którego objętość została zwiększona z 18,1 do 22,5 m3, a ładowność wzrosła do 7,4 t z 6,9 t. Masa statku kosmicznego w momencie startu również wzrosła o 500 kg, do około 14 t. Zgodnie z dostępnymi informacjami, zwiększenie możliwości statku zaopatrzeniowego umożliwi Chinom wysłanie ładunku dla tajkonautów w odstępie około 8 miesięcy, a nie jak wcześniej co 6 miesięcy.

Warto również omówić dane techniczne systemu nośnego, który został użyty w omawianej misji kosmicznej. Rakieta Długi Marsz 7 to jedna z najpotężniejszych konstrukcji w chińskim arsenale, która startuje tylko ze wspomnianego kosmodromu. Charakteryzuje się zdolnością wyniesienia do 13,5 t na niską orbitę okołoziemską (LEO) i do 7 t na geostacjonarną orbitę transferową (GTO). System o wysokości 53,1 m posiada 6 silników YF-100 znajdujących się w pierwszym stopniu oraz 4 silniki YF-115 w drugim stopniu. Istnieje również wersja z trzecią częścią, natomiast jest ona wykorzystywana do wynoszenia ładunków na GTO. Środowa misja była siódmym lotem dla rakiety Długi Marsz 7 i pierwszym w 2023 r.

Stacja Tiangong jest częścią chińskich planów dotyczących stałej obecności człowieka na orbicie okołoziemskiej. Powodem wybudowania stacji kosmicznej było wykluczenie Chin z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie z powodu amerykańskich obiekcji wobec bliskich powiązań chińskich programów kosmicznych z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, będącą pod kontrolą rządzącej Komunistycznej Partii Chin. Według zapewnień chińskich władz, "Niebiański Pałac" ma funkcjonować na niskiej orbicie okołoziemskiej jeszcze przez co najmniej 10 lat.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama