Reklama

Statki Kosmiczne

CRS-25: SpaceX realizuje kolejną misję towarową na ISS

Cargo Dragon widziany z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Fot. NASA [nasa.gov]
Cargo Dragon widziany z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Fot. NASA [nasa.gov]

Firma Elona Muska z sukcesem przeprowadziła 25. start bezzałogowca Dragon 2 w ramach drugiej serii Commercial Resupply Services, czyli misji transportu zapotrzebowania dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Statek towarowy zadokował do orbitującej stacji, dostarczając ponad 2,5 t ładunku. Była to już 30. operacja wykonana przez SpaceX w obecnym roku.

Reklama

Misja pod nazwą CRS2 SpX-25 ruszyła w nocy 15 lipca o godz. 2:44 czasu polskiego ze stanowiska LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie. Do wyniesienia Dragona użyto rakiety nośnej Falcon 9. Jej pierwszy stopień powrócił na Ziemię i wylądował na pływającej platformie o nazwie A Shortfall of Gravitas na Oceanie Atlantyckim. Było to przy okazji 130. udane lądowanie głównego stopnia Falcon 9.

Reklama

Każda z faz lotu przebiegła bez zbędnych komplikacji. Statek towarowy Dragon 2 zadokował bezpiecznie do międzynarodowej stacji, dostarczając 2,5 t ładunku, w tym zapotrzebowanie dla astronautów prowadzących prace na stacji, jak i instrumenty naukowe, które posłużą do wielu eksperymentów.

Jednym z najważniejszych jest Earth Surface Mineral Dust Source Investigation (EMIT). Urządzenie opracowane przez NASA Jet Propulsion Laboratory przez rok posłuży do pomiaru składu pyłu mineralnego występującego w regionach charakteryzujących się niewielkimi opadami (lub ich brakiem) bądź w klimacie pustynnym. Korzystając z wielospektralnego obrazowania możliwe będzie wygenerowanie dokładnej mapy źródeł pyłu. Oczekuje się, że wyniki otrzymane z jego badań pomogą w lepszym zrozumieniu, jak wpływa na bilans energetyczny. Pomógłby także w odpowiedzi na pytanie dotyczące wpływu pyłu na zmiany klimatyczne.

Reklama

Reszta z instrumentów badawczych wysłanych na pokładzie Dragona 2 zajmie się m.in. analizą oddziaływania mikrograwitacji na proces tworzenia biopolimerowego betonu, który miałby być alternatywnym budulcem na Księżycu lub Marsie (Biopolymer Research for In-Situ Capabilities) oraz badaniem starzenia się ludzkich komórek w kontekście ich zdolności do regeneracji w przestrzeni kosmicznej (Speedier Immune System Aging). Wyniki mają pomóc w utrzymaniu odpowiedniego zdrowia astronautów podczas długich podróży międzyplanetarnych.

Czytaj też

Statek towarowy Dragon 2 pozostanie zacumowany przez najbliższy miesiąc. Po 33 dniach spędzonych na orbicie kapsuła wyruszy w drogę powrotną w kierunku naszej planety, wracając z wykonanymi eksperymentami i zużytym sprzętem. Wyląduje u wybrzeży Florydy za pomocą spadochronów. Misja jest kolejnym efektem długoterminowej realizacji kontraktów z NASA, jakie SpaceX uzyskał w segmencie przewozów zaopatrzenia na potrzeby pobytu astronautów na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Reklama

Komentarze

    Reklama