Reklama

Statki Kosmiczne

Europa pracuje nad lądownikiem księżycowym

Wizualizacja lądownika Argonaut
Wizualizacja lądownika Argonaut
Autor. ESA

Najważniejszym celem eksploracji kosmosu jest obecnie zapewnienie stałej obecności ludzi na Księżycu. Przygotowania trwają już od wielu lat, a w ostatnich miesiącach miało miejsce kilka prób bezzałogowego przyziemienia na Srebrnym Globie. Podobna strategia została przyjęta przez Europejską Agencję Kosmiczną, która pracuje nad księżycowym lądownikiem - Argonaut.

Reklama

W 2023 r. zostało przeprowadzonych 5 misji, których celem było bezzałogowe lądowanie na Księżycu, a następnie przeprowadzenie tam badań naukowych. Próby zostały podjęte przez Stany Zjednoczone, Rosję, Indie oraz dwukrotnie przez Japonię, natomiast większość z nich zakończyła się niepowodzeniem. W wyścigu o Srebrny Glob bierze udział również Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), która pracuje obecnie nad lądownikiem Argonaut.

Reklama

Lądownik Argonaut to dość nowy projekt, który został przyjęty przez Radę Ministerialną ESA w 2022 r. i obecnie znajduje się w fazie rozwoju. Według dostępnych informacji, statek kosmiczny będzie wykorzystywany głównie do transportu cargo, w tym żywności, łazików, technologii demonstracyjnych, a nawet elementów infrastruktury do bazy księżycowej, tj. generator energii. ESA zaznacza, że lądownik będzie w stanie przyziemić w dowolnym miejscu na naturalnym satelicie Ziemi, a misje powinny potrwać od tygodnia do miesiąca.

Autor. ESA

Jak widać na powyższej ilustracji, Argonaut będzie składać się z trzech elementów: modułu lądowania; platformy interfejsu, obejmującej, m. in. system przetwarzania danych (DHS); oraz docelowego ładunku. Według założeń ESA, Argonaut będzie posiadał 6 m wysokości oraz 4,5 m średnicy, ważąc około 10 t na Ziemi. Docelowo lądownik zabierze na Księżyc do 2,1 t ładunku cargo.

Reklama

Czytaj też

Argonaut ma docelowo być wynoszony przez europejski system nośny Ariane 64 (wersja z czterema boosterami doczepiony do pierwszego stopnia). Warto zaznaczyć, że rakieta również znajduje się w fazie przygotowawczej, ale jej lot testowy powinien odbyć się w 2024 r. W przypadku lądownika, nie podano konkretnej daty pierwszej misji, natomiast szacuje się rozpoczęcie usług w przyszłej dekadzie.

Wizualizacja lądownika Argonaut
Wizualizacja lądownika Argonaut
Autor. ESA

Warto podkreślić, że na rynku księżycowych frachtowców szykuje się spora konkurencja. Plany związane z eksploracją Srebrnego Globu mają również inne państwa oraz podmioty prywatne. Szczególną konkurencją wydaje się SpaceX oraz Blue Origin, które w ostatnim czasie podpisały kontrakty z NASA na opracowanie lądowników HLS (Human Landing System) w wersji cargo. Lądowniki docelowo będą posiadały znacznie większą pojemność niż europejski Argonaut.

Europejska Agencja Kosmiczna jest jednak ważnym partnerem amerykańskiego programu Artemis, którego celem jest utworzenie stałej bazy na powierzchni naturalnego satelity Ziemi. W tej sytuacji konkurencja nie musi stanowić blokady dla europejskich marzeń o podboju kosmosu.

Źródło: ESA / Spacenews.com / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama