Reklama

Statki Kosmiczne

Europa wyśle lądownik na Księżyc. Znamy datę

Autor. ESA

Europejska Agencja Kosmiczna ustaliła datę planowanego lądowania na Księżycu. Argonaut, który obecnie znajduje się w fazie rozwojowej będzie wykorzystywany głównie do transportu cargo, w tym żywności, łazików oraz technologii demonstracyjnych.

Projekt lądownika Argonaut został przyjęty przez Radę Ministerialną ESA w 2022 r. Według dostępnych informacji, statek kosmiczny będzie wykorzystywany głównie do transportu cargo, w tym żywności, łazików, technologii demonstracyjnych, a nawet elementów infrastruktury do bazy księżycowej, tj. generator energii. ESA zaznacza, że lądownik będzie w stanie przyziemić w dowolnym miejscu na naturalnym satelicie Ziemi, a misje powinny potrwać od tygodnia do miesiąca.

Autor. ESA

Jak widać na powyższej ilustracji, Argonaut będzie składać się z trzech elementów: modułu lądowania; platformy interfejsu, obejmującej, m. in. system przetwarzania danych (DHS); oraz docelowego ładunku. Według założeń ESA, Argonaut będzie posiadał 6 m wysokości oraz 4,5 m średnicy, ważąc około 10 t na Ziemi. Docelowo lądownik zabierze na Księżyc do 2,1 t ładunku cargo.

W ostatnich dniach Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o planowanej dacie lądowanie na Księżycu. Historyczne wydarzenie dla Starego Kontynentu powinno mieć miejsce w 2031 r. Z całą pewnością kluczem do podjęcia decyzji o dacie był udany lot rakiety Ariane 6, który odbył się w lipcu br. Argonaut ma być wynoszony przez Ariane 64, czyli wersję z czterema boosterami doczepiony do pierwszego stopnia.

Reklama

W projekt lądownika Argonaut zaangażowana jest równiez firma z Polski - PIAP Space. Zaproponowane ramię robotyczne, konstruowane w ramach projektu Breadboarding of a Robotic Manipulator for Lunar Missions (MANUS), umożliwi ESA wykonanie szeregu zadań, takich jak misje załogowe, transport i rozładowywanie ładunków na powierzchni Księżyca. Umożliwi także autonomiczne badania na powierzchni Srebrnego Globu bez udziału astronautów.

PIAP Space jest także głównym wykonawcą dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w projekcie zaawansowanego ramienia robotycznego TITAN dedykowanego do precyzyjnych operacji na orbicie od inspekcji i serwisowania satelitów, po usuwanie z orbity nieaktywnych lub uszkodzonych obiektów.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!