Reklama

Statki Kosmiczne

Europejczycy testują silnik do księżycowego statku towarowego

Autor. The Exploration Company via LinkedIn

Europejska firma The Exploration Company poinformowała o zakończonej fazie testów silnika do statku kosmicznego Nyx Moon. Pojazd wielokrotnego użytku ma docelowo dostarczać cargo na powierzchnię Srebrnego Globu oraz jego orbitę. Niektóre źródła informują również o potencjalnej zdolności transportu astronautów.

Na łamach naszego portalu wielokrotnie informowaliśmy o projekcie europejskiego statku kosmicznego Nyx, opracowywanego przez firmę The Exploration Company. Docelowo Nyx będzie w stanie dostarczyć do 4 t ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO) i odbyć maksymalnie sześciomiesięczną misję. Niektóre źródła podają również, że statek będzie zdolny do transportu załogi. The Exploration Company idzie jednak zdecydowanie dalej i pracuje nad projektem księżycowej wersji frachtowca - Nyx Moon.

Reklama

W ostatnim czasie zakończone zostały testy jednego z silników. Według portalu Europeanspaceflight.com, The Exploration Company pracuje obecnie nad trzema typami jednostek napędowych: Mistral dla statku Nyx Earth, Huracan dla Nyx Moon oraz Typhoon, który nie ma przypisanego pojazdu. W ostatnich miesiącach odbyło się kilka testów silnika Huracan, natomiast ostatni miał miejsce w poniedziałek, 12 lutego br.

Jak możemy przeczytać w komunikacie europejskiej firmy, po raz pierwszy zastosowano ciekły metan jako chłodziwo, zastępując tym samym wodę. Stwierdzono również, że systemy chłodzenia komory zadziałały lepiej niż oczekiwano.Celem drugiej fazy tej kampanii będzie odzyskanie wcześniej osiągniętej efektywności, a także dalsze eksplorowanie zasięgów działania.” - stwierdziła The Exploration Company.

Czytaj też

Huracan ma być przeznaczony głównie do statku Nyx Moon, natomiast może być zastosowany również w innego typu pojazdach. W jednym z opisów, silnik został określony jako „uzupełnienie mocniejszego silnika Prometheus”. Przypomnijmy, że jednostka ta jest testowana obecnie przez Europejską Agencję Kosmiczną w prototypie rakiety Themis. Docelowo Prometheus, lub jego modyfikacja, ma być wykorzystana w innowacyjnym systemie nośnym wielokrotnego użytku. Być może Huracan albo oparta na nim technologia będą wykorzystane w tego typu inicjatywie.

Test silnika Prometheus z grudnia 2023 r.
Test silnika Prometheus z grudnia 2023 r.
Autor. ESA

Jak podaje producent, Nyx Moon będzie w stanie transportować towary z Ziemi na Księżyc i z powrotem. Dopuszczalna masa ładunku dostarczonego na powierzchnię Srebrnego Globu ma wynosić do 2 t. Statek kosmiczny będzie również posiadał zdolność dokowania do przyszłej stacji Gateway na orbicie okołoksiężycowej. Wówczas dopuszczalna masa cargo to 5,5 t. Część źródeł przypuszcza, że Nyx Moon posłuży również jako lądownik dla astronautów. Data lotu podana na stronie internetowej to 2028 r.

Źródło: The Exploration Company / Europeanspaceflight.com / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!