Reklama

Statki Kosmiczne

Europejski statek Nyx z misją na nową stację kosmiczną

Autor. The Exploration Company

Niemiecko-francuska spółka The Exploration Company podpisała ważną umowę z amerykańską firmą Vast, która pracuje nad programem komercyjnych stacji kosmicznych. W ramach porozumienia europejski statek kosmiczny Nyx zrealizuje misje zaopatrzeniowe do drugiej placówki orbitalnej z serii Haven. Lot powinien odbyć się w 2028 r.

Tegoroczne targi ILA w Berlinie to duży sukces dla europejskiego sektora kosmicznego, który nawiązał ścisłą współpracę z amerykańską firmą Vast, zajmującą się przede wszystkim serią komercyjnych stacji kosmicznych Haven. Podczas wydarzenia Europejska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienie o możliwych misjach europejskich astronautów do placówki orbitalnej.

Jak się okazuje na relacji skorzystała również niemiecko-francuska firma The Exploration Company, której flagowym projektem jest statek kosmiczny Nyx. Europejski podmiot podpisał umowę z Vast na usługi dostarczania cargo do drugiej stacji kosmicznej z serii Haven. Pierwsza misja powinna odbyć się już w 2028 r.

Nyx w przyszłości ma być również w wersji załogowej. Ponadto frachtowiec będzie wykorzystywany do realizacji misji eksploracyjnych o dużym zasięgu. Firma zapewnia, że Nyx będzie w stanie zabrać do 4 t ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO) i odbyć maksymalnie sześciomiesięczną misję.

Reklama

Budujemy silne więzi z europejskim ekosystemem kosmicznym, a Nyx jest doskonałym rozwiązaniem dla naszych potrzeb w zakresie ładunków na stacje kosmiczne” - skomentował Max Hoot, CEO Vast. Radość z podpisanej umowy wyraziła również Helene Huby, CEO i założycielka The Exploration Company, która podziękowała również zespołowi firmy za dotychczasową pracę i udowadnianie wartości nie tylko firmy, ale całego przemysłu kosmicznego w Europie.

Autor. The Exploration Company

Warto dodać, że pod koniec maja br. The Exploration Company podpisała również ważną umową ze spółką Starlab utworzoną przez Voyager Space oraz Airbus Defence and Space. W ramach porozumienia europejski podmiot zrealizuje trzy misje cargo przy pomocy statku kosmicznego Nyx do planowanej stacji kosmicznej Starlab.

We wrześniu 2023 r. natomiast The Exploration Company podpisała umowę z amerykańską firmą Axiom Space również na misje cargo do ich przyszłej stacji kosmicznej. Pierwszy zakontraktowany lot powinien odbyć się nie wcześniej niż w 2027 r. „Nyx staje się pierwszą europejską kapsułą, która zostanie wysłana na komercyjną stację kosmiczną” - stwierdzono w poście na platformie LinkedIn.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!