Reklama

Statki Kosmiczne

Europejska kapsuła Nyx i stacja Starlab. Podpisano ważną umowę

Przedstawiciele firm Starlab i The Exploration Company w obecności polityków z Niemiec i Francji.
Przedstawiciele firm Starlab i The Exploration Company w obecności polityków z Niemiec i Francji.
Autor. The Exploration Company via LinkedIN

Niemiecko-francuska firma The Exploration Company podpisała ważną umową ze spółką Starlab utworzoną przez Voyager Space oraz Airbus Defence and Space. W ramach porozumienia europejski podmiot zrealizuje trzy misje cargo przy pomocy statku kosmicznego Nyx do planowanej stacji kosmicznej Starlab.

O zainteresowaniu strony europejskiej przyszłą, prywatną stacją kosmiczną Starlab mogliśmy usłyszeć już kilka miesięcy temu. W listopadzie 2023 r. na łamach naszego portalu informowaliśmy o podpisanym porozumieniu między Europejską Agencją Kosmiczną a firmami Voyager Space oraz Airbus Defence and Space, w ramach którego strony rozpoczną negocjacje dotyczące użytkowania przez Europejczyków przyszłej stacji kosmicznej Starlab.

Decyzje w sprawie misji załogowych wciąż nie zapadły, natomiast z najnowszych informacji wynika, że niemiecko-francuska firma The Exploration Company (aktywnie współpracująca z ESA) podpisała porozumienie z spółką joint venture Starlab na trzy misje cargo do przyszłej stacji kosmicznej.

Reklama

Ceremonia podpisania odbyła się w piątek, 31 maja br. w ambasadzie Francji w Niemczech podczas podróży prezydenta Emmanuela Macrona z okazji przyjaźni niemiecko-francuskiej. Do misji cargo zostanie wykorzystany statek kosmiczny Nyx, który jest obecnie flagowym projektem firmy The Exploration Company.

Autor. The Exploration Company

Nyx w przyszłości ma być również w wersji załogowej. Ponadto frachtowiec będzie wykorzystywany do realizacji misji eksploracyjnych o dużym zasięgu. Firma zapewnia, że Nyx będzie w stanie zabrać do 4 t ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO) i odbyć maksymalnie sześciomiesięczną misję. Lot do ISS powinien nastąpić w 2027 r., natomiast misja demonstracyjna - dwa lata wcześniej.

Reklama

Starlab

Obecnie nie znamy szczegółowych parametrów technicznych, natomiast oferta stacji kosmicznej została skierowana do międzynarodowych partnerów w celu zapewnienia stałego dostępu do badań w przestrzeni kosmicznej. Starlab, składający się z dwóch modułów (mieszkalno-laboratoryjny i serwisowy), będzie obejmował kilka laboratoriów, w tym do eksperymentów biologicznych i fizycznych, hodowli roślin, itp. 

Artystyczna wizja stacji kosmicznej Starlab na orbicie okołoziemskiej
Artystyczna wizja stacji kosmicznej Starlab na orbicie okołoziemskiej
Autor. Airbus

Całość stacji to mniej więcej połowa objętości ISS, czyli około 450 m³. Pomieści ona czteroosobową załogę. Starlab ma zostać umieszczony na orbicie w ramach jednego startu przy pomocy największego systemu nośnego na świecie Starship/Super Heavy od SpaceX. Szacuje się, że Starlab zostanie wyniesiony nie wcześniej niż 2028 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!