Statki Kosmiczne
Europejska kapsuła Nyx i stacja Starlab. Podpisano ważną umowę
Niemiecko-francuska firma The Exploration Company podpisała ważną umową ze spółką Starlab utworzoną przez Voyager Space oraz Airbus Defence and Space. W ramach porozumienia europejski podmiot zrealizuje trzy misje cargo przy pomocy statku kosmicznego Nyx do planowanej stacji kosmicznej Starlab.
O zainteresowaniu strony europejskiej przyszłą, prywatną stacją kosmiczną Starlab mogliśmy usłyszeć już kilka miesięcy temu. W listopadzie 2023 r. na łamach naszego portalu informowaliśmy o podpisanym porozumieniu między Europejską Agencją Kosmiczną a firmami Voyager Space oraz Airbus Defence and Space, w ramach którego strony rozpoczną negocjacje dotyczące użytkowania przez Europejczyków przyszłej stacji kosmicznej Starlab.
Decyzje w sprawie misji załogowych wciąż nie zapadły, natomiast z najnowszych informacji wynika, że niemiecko-francuska firma The Exploration Company (aktywnie współpracująca z ESA) podpisała porozumienie z spółką joint venture Starlab na trzy misje cargo do przyszłej stacji kosmicznej.
Ceremonia podpisania odbyła się w piątek, 31 maja br. w ambasadzie Francji w Niemczech podczas podróży prezydenta Emmanuela Macrona z okazji przyjaźni niemiecko-francuskiej. Do misji cargo zostanie wykorzystany statek kosmiczny Nyx, który jest obecnie flagowym projektem firmy The Exploration Company.
Nyx w przyszłości ma być również w wersji załogowej. Ponadto frachtowiec będzie wykorzystywany do realizacji misji eksploracyjnych o dużym zasięgu. Firma zapewnia, że Nyx będzie w stanie zabrać do 4 t ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO) i odbyć maksymalnie sześciomiesięczną misję. Lot do ISS powinien nastąpić w 2027 r., natomiast misja demonstracyjna - dwa lata wcześniej.
Starlab
Obecnie nie znamy szczegółowych parametrów technicznych, natomiast oferta stacji kosmicznej została skierowana do międzynarodowych partnerów w celu zapewnienia stałego dostępu do badań w przestrzeni kosmicznej. Starlab, składający się z dwóch modułów (mieszkalno-laboratoryjny i serwisowy), będzie obejmował kilka laboratoriów, w tym do eksperymentów biologicznych i fizycznych, hodowli roślin, itp.
Całość stacji to mniej więcej połowa objętości ISS, czyli około 450 m³. Pomieści ona czteroosobową załogę. Starlab ma zostać umieszczony na orbicie w ramach jednego startu przy pomocy największego systemu nośnego na świecie Starship/Super Heavy od SpaceX. Szacuje się, że Starlab zostanie wyniesiony nie wcześniej niż 2028 r.