Reklama

Statki Kosmiczne

ILA 2024: Stacja kosmiczna Haven-1 dla europejskich astronautów

Od lewej: Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher i CEO Vast Max Haot.
Od lewej: Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher i CEO Vast Max Haot.
Autor. Vast

Podczas tegorocznych targów ILA Berlin dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher oraz CEO amerykańskiej firmy Vast Max Haot podpisali porozumienie w zakresie misji europejskich astronautów do komercyjnej stacji kosmicznej Haven-1. Placówka powinna zostać wyniesiona na niską orbitę okołoziemską w 2025 r.

Międzynarodowe targi ILA Berlin to wydarzenie poświęcone nie tylko kwestiom lotniczym. Obecne były również firmy z sektora kosmicznego oraz narodowych agencji badawczych z całego świata. Tegoroczna edycja była szczególnie ważna dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, która ogłosiła dwie istotne informacje, które wpłyną na przyszłość sektora kosmicznego na Starym Kontynencie.

Porozumienie z firmą Vast

Flagowym projektem amerykańskiej firmy Vast jest program prywatnej stacji komercyjnej Haven-1, której wyniesienie na niską orbitę okołoziemską (LEO) zostało zaplanowane na 2025 r. przy pomocy rakiety nośnej Falcon 9 od SpaceX. Zgodnie z informacjami podanymi przez producenta, Haven-1 ma być kompatybilna z systemem dokowania statku kosmicznego Dragon - również produkcji SpaceX.

Wizualizacja komercyjnej stacji kosmicznej Haven-1.
Wizualizacja komercyjnej stacji kosmicznej Haven-1.
Autor. Vast

Placówka orbitalna jest skierowana do użytkowania przez firmy prywatne oraz agencje kosmiczne na misje trwające maksymalnie 30 dni. Haven-1 będzie zapewniał niezbędne narzędzia dla astronautów, tj. funkcje podtrzymywania życia i materiały eksploatacyjne, dużą kopułę okienną do oglądania i fotografowania oraz niezawodny internet pochodzący z konstelacji satelitów Starlink.

Reklama

Program Haven-1 jest ważny dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która podczas tegorocznych targów ILA Berlin podpisała Memorandum of Understanding o możliwości organizowania misji europejskich astronautów na prywatną stację kosmiczną. Haven-1 może osiągnąć operacyjność już w 2026 r. i stać się tym samym pierwszą komercyjną stacją kosmiczną na orbicie.

Porozumienie jest kluczowe dla ESA z uwagi na fakt, że obecnie eksploatowana Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zakończy swoją pracę w okolicach 2030 r. Znalezienie zastępstwa jest zatem niezbędne, jeśli Europa chce zachować zdolność do naukowych misji kosmicznych.

Wizualizacja dokowania kapsuły Dragon do stacji kosmicznej Haven-1.
Wizualizacja dokowania kapsuły Dragon do stacji kosmicznej Haven-1.
Autor. Vast

Warto dodać, że jest to już 3 umowa zawarta między Europejską Agencją Kosmiczną a firmami, które zajmują się programami stacji kosmicznych. Jeszcze w 2023 r. ESA podpisała dwie umowy w zakresie potencjalnych misji europejskich astronautów:

  • z Voyager Space oraz Airbus Defence and Space, w ramach której strony będą współpracować przy misjach europejskich astronautów do przyszłej stacji kosmicznej Starlab;
  • z Axiom Space, która pracuje nad prywatną placówką Axiom Station;
Reklama

Ogłoszenie daty debiutu rakiety Ariane 6

Podczas tegorocznych targów ILA Berlin Air Show Josef Aschbacher dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej ogłosił również datę długo wyczekiwanego debiutu rakiety nośnej Ariane 6. Start odbędzie się 9 lipca br. z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Wizualizacja startu Ariane 6.
Wizualizacja startu Ariane 6.
Autor. ESA

Dla Europy rakieta Ariane 6 stanowi bilet powrotny na rynek systemów nośnych. Przez długi czas możliwości Starego Kontynentu w zakresie wynoszenia ładunków użytecznych w przestrzeń kosmiczną pozostawały dość ograniczone. Za przyczyny można uznać czynniki polityczne oraz techniczne.

Źródło: ESA / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!