Reklama

Statki Kosmiczne

Historyczny moment dla Indii? Przed nami próba lądowania na Księżycu

Autor. ISRO

Już za kilka godzin, 23 sierpnia br. Indie podejmą próbę lądowania na Księżycu w ramach misji Chandrayaan-3. Udane przyziemienie lądownika Vikram będzie oznaczać, że Indie staną się czwartym państwem na świecie (po USA, Chinach i Rosji), któremu udało się wylądować bezpiecznie na Księżycu.

Reklama

Środa, 23 sierpnia 2023 r. może być wyjątkową datą dla Indii, które już za kilka godzin podejmą próbę lądowania statkiem kosmicznym Vikram na południowym biegunie Księżyca. Według informacji podanych przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO), transmisja na żywo z misji Chandrayaan-3 powinna rozpocząć się o godzinie 13:50 czasu polskiego, natomiast przyziemienie w punkcie docelowym zaplanowane zostało na godzinę 14:14. Warto zauważyć, że lądowanie będzie oznaczać, że Indie staną się czwartym państwem na świecie (po USA, Chinach i Rosji), któremu udało się wylądować bezpiecznie na naturalnym satelicie Ziemi.

Reklama
Reklama

W oczekiwaniu na historyczny moment dla Indii, niektóre instrumenty dostarczyły już pierwsze zdjęcia Księżyca. Przykładowo kamera do wykrywania położenia lądownika (Lander Position Detection Camera) uchwyciła fragment Srebrnego Globu, który jest określony jako "Chandra", czyli hinduski bóg Księżyca. Z kolei kamera lądownika, która pomaga w zlokalizowaniu bezpiecznego obszaru lądowania, bez głazów i głębokich rowów (Lander Hazard Detection and Avoidance Camera) uchwyciła fragment niewidocznej strony Srebrnego Globu.

Czytaj też

Przypomnijmy również, że kilka dni temu podobną próbę podjęła Rosją ze swoim lądownikiem Łuna-25. Misja zakończyła się niepowodzeniem w wyniku rozbicia się statku kosmicznego o powierzchnię Srebrnego Globu, co zostało potwierdzone przez rosyjska agencję kosmiczną Roskosmos. Dodatkowo instytucja przekazała, że łączność z Łuną została utracona już dzień wcześniej.

W sierpniu br. w stronę Księżyca ma wyruszyć również japoński lądownik SLIM na pokładzie rakiety nośnej H-IIA. Japońska agencja kosmiczna JAXA postara się, aby SLIM wylądował w odległości 100 m od punktu docelowego, znajdującego się na obszarze krateru Shioli (o szerokości 300 m). Wybór ten został dokonany na podstawie danych obserwacyjnych z japońskiego orbitera SELENE (Kaguya), który został wystrzelony w 2007 r.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze