Reklama

Statki Kosmiczne

Indie: kobieta-robot wkrótce poleci na orbitę

Indie, kosmos, technologia, wojsko
Flaga Indii
Autor. Pixabay

Indie mają ambitne plany rozwoju krajowych zdolności kosmicznych. Z ostatnich informacji wynika, że kraj ten planuje wystrzelić robota o wyglądzie kobiety w ramach misji testowej kapsuły Gaganyaan, którą w przyszłości indyjscy astronauci udadzą się na orbitę.

Ubiegły rok był zdecydowanie udanym okresem dla Indii w kwestii osiągnięć kosmicznych. Oprócz udanego lądowania na Księżycu bezzałogowej sondy w ramach misji Chandrayaan-3, udało się wynieść satelitę do badania Słońca (Aditya-L1), a także wykonać szereg startów orbitalnych, dzięki którym na orbitę okołoziemską trafiły nowe urządzenia. Najbliższe miesiące zapowiadają się równie emocjonująco, m.in. uwagi na planowaną misję testową nowej kapsuły kosmicznej Gaganyaan.

Reklama

W ostatnich dniach indyjski minister nauki i technologii, Jitendra Singh, zapowiedział, że w ramach misji demonstracyjnej planowane jest wysłanie na pokładzie nowej kapsuły humanoidalnego robota nazwanego „Vyommitra”. Jak wskazuje imię, będzie to robot o wyglądzie kobiety, którego zadaniem będzie „sprawdzenie bezpieczeństwa statku kosmicznego, a także symulowanie funkcji człowieka i wchodzenie w interakcję z systemem podtrzymywania życia kapsuły”.

Minister Jitendra Singh podkreślił, że Indie nie chcą testować kapsuły używając do tego celu zwierząt. Zdaniem władz Indii, odpowiedni do tego będzie robot, który został po praz pierwszy zaprezentowany światu jeszcze w 2020 r. podczas sympozjum Human Spaceflight and Exploration organizowanym w Bengaluru. Jak podkreśliła ISRO (agencja kosmiczna Indii), pomoże on w lepszym stopniu monitorować parametry podczas lotu oraz ocenić skutki oddziaływania promieniowania kosmicznego.

Reklama

W ramach pierwszej misji załogowej kapsuły Gaganyaan w locie weźmie udział trójka astronautów. Do wynoszenia statku na orbitę wybrany został system nośny GSLV Mark 3(Geosynchronous Satellite Launch Vehicle). W ramach załogowej wyprawy astronauci spędzą kilka dni w przestrzeni kosmicznej na wysokości ok. 400 km. Warto zaznaczyć, że na realizację opisywanego projektu zostało przeznaczonych ok. 1,1 mld USD.

Autor. ISRO

Warto podkreślić, że w ramach tego programu w przeciągu ok. 5 lat od udanej demonstracji możliwości pojazdu Gaganyaan, Indie planują rozpocząć budowę narodowej stacji orbitalnej o nazwie Bharatiya Antariksha Station. Według obecnych planów, niewielka placówka Indii na orbicie (o masie ok. 20 t) będzie się składać z dwóch modułów i ma być przystosowana do pobytu astronautów na jej pokładzie do maksymalnie trzech tygodni.

W drugiej połowie ubiegłego roku premier Indii - Narendra Modi zapowiedział, że orbitująca placówka powstanie do 2035 r. Dodał także, że pierwszy w historii lot indyjskiego astronauty na Księżyc powinien odbyć się do 2040 r. Oprócz tego, po udanym przyziemieniu na Srebrnym Globie w ramach misji Chandrayaan-3, agencja ISRO zapowiedziała kolejną misję. Mowa o Chandrayaan-4 która będzie polegać na pobraniu próbki z Księżyca i przetransportowaniu jej z powrotem na Ziemię.

Reklama

Mimo znaczącej przewagi głównych mocarstw (Chiny, USA), w najbliższym czasie możemy być świadkami co raz częstszego zabiegania o wykorzystanie indyjskiego sektora kosmicznego przez inne kraje, gdyż obecnie z uwagi na potencjał ludzki oraz technologiczny Indie zdają się być do tego odpowiednim partnerem.

Na naszych oczach Indie stają się potęga technologiczną. Mocno inwestują w rodzimy sektor prywatny i jak podkreślają eksperci, działają w sposób bardzo przemyślany. Najbliższe lata będą kluczowe i wykażą, czy możemy rzeczywiście mówić o nowym mocarstwie w kosmosie.

Źródło: The Independent/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze