Statki Kosmiczne
Indie wyślą pierwszych astronautów w kosmos. Ogłoszono załogę
Indie przygotowują się do przeprowadzenia pierwszego załogowego lotu na orbitę w historii kraju. W ostatnich dniach zaprezentowano astronautów, którzy zostali wytypowani do wzięcia udziału w tej przełomowej misji, która powinna odbyć się w 2025 r.
Jednym z krajów, który jest uznawany za wschodzące mocarstwo w kontekście zdolności kosmicznych są Indie. Ambitne plany tego kraju oraz dokonania na przestrzeni ostatnich lat udowadniają, że takie określenie jest jak najbardziej trafne. Najbliższe miesiące będą dla Indii niezwykle ciekawe, ponieważ obecnie priorytetem krajowego programu kosmicznego jest przeprowadzenie pierwszego załogowego lotu orbitalnego.
W ostatnich dniach Indie poinformowały o selekcji czterech astronautów, którzy wejdą na pokład nowej kapsuły kosmicznej o nazwie Gaganyaan w ramach pierwszej misji załogowej kraju. Zostali nimi Prashanth BalaKrishnan Nair, Ajit Krishnan, Angad Prathap oraz Shubhansku Shukla, którzy na co dzień są pilotami indyjskich sił powietrznych. W trakcie wyprawy astronauci spędzą kilka dni w przestrzeni kosmicznej na wysokości ok. 400 km i tym samym ostatecznie potwierdzą zdolności nowego pojazdu do realizacji tego typu misji.
Trzyosobowa załoga miała wykonać swój kilkudniowy lot na orbitę okołoziemską już na koniec 2021 roku, a następnie przełożono go na 2022 r., jednak ze względu na szereg problemów wynikających z pandemii COVID-19, problemów budżetowych oraz organizacyjnych, misja została odłożona w czasie. Obecnie przewiduje się, że lot powinien odbyć się w 2025 r.
It was a very special moment for me to hand over wings to the four Indian astronaut-designates. They reflect the hopes, aspirations and optimism of 140 crore Indians.
— Narendra Modi (@narendramodi) February 27, 2024
India is proud of Group Captain Prasanth Balakrishnan Nair, Group Captain Ajit Krishnan, Group Captain Angad… pic.twitter.com/i0oseaxd4o
Zanim do tego dojdzie, kapsuła Gaganyaan musi odbyć demonstracyjny lot testowy. Na jej pokładzie znajdzie się humanoid „Vyommitra”. Jak wskazuje imię, będzie to robot o wyglądzie kobiety.ISRO (agencja kosmiczna Indii) podkreśliła, że pomoże on w lepszym stopniu monitorować parametry podczas lotu oraz ocenić skutki oddziaływania promieniowania kosmicznego.
Przypomnijmy, że do wynoszenia opisywanej kapsuły na orbitę wybrany został system nośny GSLV Mark 3(Geosynchronous Satellite Launch Vehicle). Co ciekawe, w przeciągu ok. 5 lat od udanej demonstracji możliwości pojazdu Gaganyaan, Indie planują rozpocząć budowę narodowej stacji orbitalnej o nazwie Bharatiya Antariksha Station. Według obecnych planów, niewielka placówka Indii na orbicie (o masie ok. 20 t) będzie składać się z dwóch modułów. Na jej pokładzie indyjscy astronauci będą mogli spędzić do maksymalnie trzech tygodni.
W drugiej połowie ubiegłego roku premier Indii - Narendra Modi zapowiedział, że orbitująca placówka powstanie do 2035 r. Nie była to jednak jego jedyna zapowiedź, gdyż Modi dodał, że pierwszy w historii lot indyjskiego astronauty na Księżyc powinien odbyć się do 2040 r.
Oprócz tego w planach Indii jest także sprowadzenie na Ziemię księżycowych próbek, co ma się udać w ramach planowanej misji Chandrayaan-4. Patrząc na powodzenie misji Chandrayaan-3 można ocenić, że jest bardzo duża szansa na kolejny sukces.
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!