Statki Kosmiczne
Indyjscy astronauci przeszli szkolenie w Rosji. Przed nimi ważna misja
![Indie, kosmos, technologia, wojsko](https://cdn.defence24.pl/2023/05/16/800x450px/NmWnL1iLpwh1aP2pEfU2O2eMxBV2aYoXk5jFGUjm.igvq.webp)
Autor. Pixabay
Indie przygotowują pierwszy załogowy lot kosmiczny w historii kraju. Trójka indyjskich astronautów wejdzie na pokład nowej kapsuły Gaganyaan, aby odbyć kilkudniowy lot na orbitę okołoziemską. Wytypowani astronauci odbywają obecnie intensywne szkolenie w rosyjskim centrum szkoleniowym Star City.
Na ten moment zdolności do transportu ludzi na orbitę okołoziemską należą w dalszym ciągu tylko do takich krajów jak Stany Zjednoczone, Chiny oraz Rosja. Jest jeszcze taki kraj jak Indie, które już niedługo przeprowadzą swoją pierwszą misję z załogową, do której zostanie wykorzystana nowa kapsuła kosmiczna Gaganyaan. Na jej pokładzie znajdzie się trzech indyjskich astronautów, którzy wraz z początkiem bieżącego roku zostali wytypowani do tego przedsięwzięcia.
W związku z nadchodzącym lotem załoga przechodzi wymagane szkolenia. Obecnie indyjscy astronauci wrócili z Rosji, gdzie intensywnie trenowali w ośrodku szkoleniowym Star City. Jest to dla nich znane miejsce, gdyż przypomnijmy, że pierwszy indyjski kosmonauta Rakesh Sharma również odbywał szkolenie w tym miejscu przed swoim lotem na rosyjską stację orbitalną Salut 7 w 1984 r. „Szkolenie, które przeszła obecna grupa było o wiele bardziej dogłębne i merytoryczne niż moje […] cele mojego lotu też były inne” - oznajmił Rakesh Sharma, cytowany przez TASS.
Indian astronauts training video in Russia and India for the past 2 years for Gaganyaan mission. @isro pic.twitter.com/k2BdFiTDoN
— Indian Tech & Infra (@IndianTechGuide) February 28, 2024
W wywiadzie dla rosyjskiej agencji prasowej Sharma podkreślił, że dokładne przeszkolenie indyjskiej załogi pokazało kooperatywne podejście agencji kosmicznej Rosji (Roskomos). „W przyszłości prawdopodobnie będziemy musieli współpracować.” - dodał pierwszy indyjski kosmonauta i zarazem były dowódca eskadry indyjskich sił powietrznych. Zaznaczył w tym kontekście, że sam projekt indyjskiej kapsuły został zainspirowany statkami Sojuz, więc zastosowane w nich rozwiązania miały znaczny wkład w postępy prac rozwojowych.
W skład wyselekcjonowanej załogi misji kapsuły Gaganyaan weszli Prashanth BalaKrishnan Nair, Ajit Krishnan, Angad Prathap oraz Shubhansku Shukla, którzy również na co dzień są pilotami indyjskich sił powietrznych. Trójka z nich w trakcie tej historycznej wyprawy spędzi kilka dni w przestrzeni kosmicznej na wysokości ok. 400 km Do wynoszenia opisywanej kapsuły na orbitę wybrany został system nośny GSLV Mark 3(Geosynchronous Satellite Launch Vehicle).
![Kapusła Gaganyaan podczas testów](https://cdn.defence24.pl/2023/10/23/580xpx/qWF9ohHkUdkzKtX7p64TYtzV6h10N3h5mYDu2La9.fjzy.webp, https://cdn.defence24.pl/2023/10/23/1920xpx/qWF9ohHkUdkzKtX7p64TYtzV6h10N3h5mYDu2La9.5jpx.webp 2x)
Autor. ISRO
Misja miała dojść do skutku już na koniec 2021 roku, a następnie przełożono go na 2022 r., jednak ze względu na szereg problemów wynikających z pandemii COVID-19, problemów budżetowych oraz organizacyjnych, misja została odłożona w czasie. Obecnie przewiduje się, że lot powinien odbyć się w 2025 r.
Zanim do tego dojdzie, kapsuła Gaganyaan musi odbyć demonstracyjny lot testowy. Na jej pokładzie znajdzie się humanoid „Vyommitra”. Jak wskazuje imię, będzie to robot o wyglądzie kobiety.ISRO (agencja kosmiczna Indii) podkreśliła, że pomoże on w lepszym stopniu monitorować parametry podczas lotu oraz ocenić skutki oddziaływania promieniowania kosmicznego.
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!