Reklama

Statki Kosmiczne

Iran wystrzelił kapsułę kosmiczną ze zwierzętami na pokładzie

Autor. Fot. sina drakhshani/Unsplash

Iran wystrzelił w kosmos „kapsułę kosmiczną ze zwierzętami” w ramach przygotowań do załogowej misji kosmicznej w przyszłości - przekazała w środę państwowa agencja prasowa IRNA.

Reklama

Minister telekomunikacji Isa Zarepour powiedział, że kapsuła ważąca pół tony została umieszczona na orbicie na wysokości 130 kilometrów. Nie podano, jakie zwierzęta trafiły w kosmos, ani też czy Iran ma w planach sprowadzenie ich na ziemię po zakończeniu misji - zauważyła agencja AP. Media zaznaczają, że sytuacja ma miejsce 10 lat po tym, jak Iran ogłosił, że wysłał w kosmos dwie żywe małpy i bezpiecznie sprowadził je na Ziemię.

Reklama

Iran planuje wysłać swoich astronautów na pokładzie rodzimej kapsuły w okolicach 2028-2029 r. W październiku br. minister technologii informacyjnych i komunikacyjnych tego kraju zapowiedział, że w kraju trwają prace nad wysłaniem pierwszych astronautów na orbitę w ciągu najbliższych pięciu lat. Tego samego dnia Hassan Salarieh, szef Irańskiej Agencji Kosmicznej, ogłosił opracowanie rakiety nośnej Sarir, dzięki której będzie można realizować wyniesienia ładunków, przeznaczonych na orbitę geostacjonarną (GEO).

Czytaj też

Dodano, że irańscy naukowcy rozpoczęli także pracę nad ich pierwszym satelitą radarowym (SAR), który będzie wypełniać potrzeby cywilne, jak i wojskowe. Dodatkowo poinformowano, że trwają negocjację z Rosją ws. budowy nowych jednostek satelitarnych, przeznaczonych m.in. do telekomunikacji i teledetekcji. Iran planuje rozwinąć swoje zdolności na orbicie, poprzez co najmniej osiem nowych satelitów, a także rozwinąć konstelacje satelitarną o nazwie General Soleimani Satellite System, składająca się z dziesięciu małych jednostek.

Reklama

Warto zwrócić uwagę, że Iran rozpoczął swój program kosmiczny w 2004 r. i jest jednym z 24 członków-założycieli Komitetu ONZ ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej, który został utworzony jeszcze w 1959 r.

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!