Reklama

Moduł stacji Gateway dotarł do USA. Szlify przed startem w 2027

Thales Alenia Space, HALO, Gateway, Europa, USA, NASA
Moduł mieszkalny HALO do przyszłej stacji Gateway na orbicie Księżyca wyruszył z Turynu do Stanów Zjednoczonych.
Autor. Thales Alenia Space\Moving Stills

Moduł mieszkalny HALO do przyszłej stacji Gateway został przetransportowany z Europy do Stanów Zjednoczonych - do zakładów koncernu Northrop Grumman, który dokończy jej wyposażenie. Wyniesienie modułu jest planowane na końcówkę 2027 r.

Europejczycy pożegnali się z modułem HALO (Habitation And Logistics Outpost), który będzie jednym z dwóch pierwszych segmentów stacji Gateway na orbicie Księżyca. Francusko-włoska spółka Thales Alenia Space była odpowiedzialna za zaprojektowanie oraz budowę modułu, który na początku kwietnia 2025 r. wyruszył w drogę do Stanów Zjednoczonych z zakładów w Turynie we Włoszech.

Reklama

Czym jest moduł HALO?

Informacje o finalizacji prac nad modułem HALO zostały opublikowane przez Thales Alenia Space jeszcze w lutym 2020 r. Segment został dostarczony do Gilbert w Arizonie, gdzie znajdują się zakłady Northrop Grumman - główny dostawca w ramach projektu stacji Gateway. Amerykański koncern dokończy wyposażenie HALO przed wyniesieniem w końcówce 2027 r.

HALO będzie modułem, który posłuży astronautom do codziennych obowiązków, zapewniając przestrzeń do życia, pracy, prowadzenia badań naukowych i przygotowywania się do misji na powierzchnię Księżyca. Na orbitę Srebrnego Globu zostanie wyniesiony wraz z modułem PPE (Power and Propulsion Element) od Maxar Technologies.

Thales Alenia Space, Europa, HALO, Northrop Grumman, stacja kosmiczna, kosmos
Moduł HALO w zakładach Thales Alenia Space w Turynie przygotowywany do wysyłki do Stanów Zjednoczonych.
Autor. Thales Alenia Space\Moving Stills
Reklama

Moduł mieszkalny opiera się na konstrukcji statku kosmicznego Cygnus, którego część ciśnieniowa zostało opracowana przez Thales Alenia Space dla Orbital Sciences (obecnie Northrop Grumman). Bazuje na module MPLM (Multi-Purpose Logistics Module), który był wykorzystywany w amerykańskich wahadłowcach kosmicznych.

HALO posiada 7 m długości oraz 3 m średnicy i jest wyposażony w 3 porty dokujące. Po zadokowaniu statkiem kosmicznym Orion będzie mógł gościć 4 astronautów przez 30 dni. Według obecnych planów pierwsza załoga powinna dotrzeć do stacji Gateway w 2028 r. w ramach misji Artemis IV.

Europa ważnym partnerem w projekcie stacji Gateway

Europejska Agencja Kosmiczna oraz przemysł kosmiczny na Starym Kontynencie, w tym szczególnie Thales Alenia Space, są głęboko zaangażowani w międzynarodowy program Artemis, którego celem jest przywrócenie stałej obecności człowieka na Księżycu i zbudowanie na jego powierzchni i orbicie infrastruktury.

Reklama

Stacja Gateway jest jednym z elementów programu Artemis. Francusko-włoska spółka, oprócz budowy modułu HALO, jest zaangażowana również w inne projekty księżycowej inicjatywy. W lutym 2025 r. Thales Alenia Space otrzymało zlecenie od Mohammed bin Rashid Space Centre ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na budowę śluzy do stacji, która umożliwi astronautom wykonywanie spacerów kosmicznych.

NASA, Gateway, stacja kosmiczna, kosmos, Księżyc
Wizualizacja stacji Gateway na orbicie Księżyca.
Autor. NASA
Reklama

Komentarze

    Reklama