Reklama

Statki Kosmiczne

NASA wybiera komercyjnych partnerów do prac nad księżycowym lądownikiem

Artystyczna wizualizacja załogowego lądownika księżycowego. Ilustracja: NASA
Artystyczna wizualizacja załogowego lądownika księżycowego. Ilustracja: NASA

Dnia 16 maja br. NASA ogłosiła listę 11 firm, które będą miały przeprowadzić badania oraz przygotować elementy prototypów lądownika dla programu eksploracji Księżyca „Artemis”. Współpraca z wytypowanymi przedsiębiorstwami ma pomóc w wysłaniu amerykańskich astronautów, w tym pierwszej kobiety, na południowy biegun Księżyca do 2024 roku i organizacji szerszej eksploracji Srebrnego Globu do 2028 roku.

Wybór komercyjnych partnerów skomentował Marshall Smith, dyrektor ds. programów eksploracji Księżyca w NASA, który stwierdził, że aby przyspieszyć powrót na Księżyc, NASA musi zakwestionować przyjęte do tej pory sposoby prowadzenia działalności gospodarczej, począwszy od zaopatrzenia, poprzez partnerstwo, aż po rozwój infrastruktury.

Dzięki udzielonym w ramach programu „Next Space Technologies for Exploration Partnerships” (NextSTEP) kontraktom, wybrane firmy będą badać lub przygotowywać prototypy lądowników w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. NASA zależy w szczególności na opracowaniu możliwości ponownego tankowania nowych systemów, tak aby te nadawały się do wielokrotnego użycia.

Całkowita wartość udzielonych przedsiębiorstwom przez NASA zamówień wynosi 45,5 miliona USD. Ponieważ NextSTEP jest programem partnerstwa publiczno-prywatnego, firmy te są zobowiązane do wniesienia wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% całkowitych kosztów projektu. Dzięki temu program ma zachęcić komercyjne podmioty do inwestowania w rozwój gospodarki związanej z wykorzystaniem Księżyca.

Wytypowane przez NASA do poszczególnych, różnych zadań przedsiębiorstwa to:

 • Aerojet Rocketdyne
 • Blue Origin
 • Boeing
 • Dynetics
 • Lockheed Martin
 • Masten Space Systems
 • Northrop Grumman Innovation Systems
 • OrbitBeyond
 • Sierra Nevada Corporation
 • SpaceX
 • SSL

W celu przyspieszenia realizacji programu „Artemis” NASA wykorzystuje przewidziane przez prawo możliwości, które pozwalają agencji upoważnić partnerów do rozpoczęcia części prac, podczas gdy negocjacje w sprawie udzielenia finalnego zamówienia są w dalszym ciągu kontynuowane.

"Podejmujemy istotne kroki w celu jak najszybszego rozpoczęcia prac rozwojowych, w tym wykorzystujemy opcję, która pozwala naszym partnerom rozpocząć pracę jeszcze w trakcie negocjacji", powiedział Greg Chavers, kierownik ds. opracowania załogowego systemu lądowania w NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville, w stanie Alabama. "Zależy nam na zebraniu szybkich informacji zwrotnych z branży na temat naszych wymagań dotyczących systemu lądowania dla ludzi, a [tego rodzaju] (…) działania kontraktowe pomogą nam to zrobić” – dodaje.

Reklama

Komentarze

  Reklama