Reklama

Statki Kosmiczne

NASA wynajmie pojazdy księżycowe w ramach projektu Artemis

Autor. NASA

W ostatnim czasie amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że jednym z planów w ramach projektu Artemis jest zapewnienie astronautom pojazdów nowej generacji, którymi będą mogli poruszać się po Księżycu. Odpowiednie pojazdy terenowe (Lunar Terrain Vehicle, LTV) powinny być przystosowane do sterowania zarówno przez siedzącego w środku astronautę, jak i bez niego, na zasadzie łazika marsjańskiego. NASA ogłosiła, że termin składania ofert przez firmy komercyjne upływa 10 lipca br., natomiast umowa powinna zostać podpisana w listopadzie.

Reklama

W piątek, 26 maja br. na stronie amerykańskiej agencji kosmicznej NASA pojawiło się ogłoszenie o rozpoczęciu przyjmowania zgłoszeń od firm komercyjnych, dotyczących pojazdu nowej generacji Lunar Terrain Vehicle (LTV), które umożliwiłyby astronautom w ramach misji Artemis poruszanie się po powierzchni Srebrnego Globu. NASA chce wesprzeć rozwój sektora prywatnego w kosmosie i planuje wynajmować LTV od firm na zasadzie dostępu do usług, zamiast mieć takie pojazdy na własność.

Reklama

Warto zauważyć, że NASA wraz z ogłoszeniem rozpoczęcia naboru, podała do wiadomości publicznej informacje dotyczące wymagań projektu. Pojazdy mają być połączeniem załogowych pojazdów znanych z misji Apollo z lat 1971-1972, z marsjańskimi bezzałogowymi łazikami. Mają być kierowane przez astronautów, ale także funkcjonować jako mobilna platforma badawcza bez załogi, podobna do łazików Curiosity lub Perseverance na Marsie. Dzięki temu będzie można prowadzić badania naukowe również w okresach, w których astronauci nie będą obecni na powierzchni Księżyca. Z kolei, gdy załoga będzie znajdować się na Księżycu, wykorzysta łazik do zwiększenia zasięgu badanego terenu i transportu instrumentów naukowych.

Czytaj też

Firmy natomiast powinny oferować kompleksowe usługi - od opracowania łazika, przez dostarczenie go na powierzchnię Księżyca, po wykonywanie wymaganych operacji. Łazik musi mieć miejsce dla dwójki astronautów w skafandrach, posiadać robotyczne ramię lub mechanizm wspierający prowadzenie badań naukowych, a także przetrwać ekstremalne temperatury na południowym biegunie Księżyca. Zanim łazik zacznie być wykorzystywany przez załogę, firma będzie musiała z sukcesem zademonstrować działanie swojego pojazdu w środowisku księżycowym.

Reklama

Pierwsze użycie pojazdu w zadaniach załogowych ma nastąpić ramach Artemis V w 2029 roku. Wcześniej pojazd będzie używany do zadań bezzałogowych i komercyjnych. Firmy mogą zgłaszać propozycje umów o świadczenie usług księżycowego pojazdu terenowego do 10 lipca br., natomiast kontrakt zostanie podpisany w listopadzie 2023 br.

Czytaj też

Artemis to program NASA będący próbą załogowego powrotu człowieka na Księżyc. W ramach lotu Artemis II w 2024 roku astronauci mają być na pokładzie statku, który znajdzie się na orbicie okołoksiężycowej. Potem w 2025 roku ma nastąpić lądowanie na powierzchni Księżyca (Artemis III). Odleglejszym celem jest stworzenie bazy księżycowej.

Źródło: PAP/NASA

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!