Reklama

Obserwacja Ziemi

Pół roku polsko-niemieckiej misji satelitarnej STAR VIBE

Autor. Scanway

Wrocławska spółka Scanway S.A. ogłasza osiągnięcie kamienia milowego misji STAR VIBE, której start odbył się 3 stycznia 2023 r. na pokładzie Falcon 9 w ramach misji Transporter-6. W wyniku operowania misją przeprowadzono 200 sesji komunikacyjnych, 20 sesji obrazujących i uzyskano ponad 80 zdjęć w tym z Rosji, Ukrainy Australii, Włoch, Iranu i innych. Tym samym kluczowe cele misji zostały osiągnięte, a misja została przedłużona na 12 miesięcy. Są to najdokładniejsze zdjęcia Ziemi z kosmosu, jakich kiedykolwiek dokonał polski instrument.

Reklama

STAR VIBE jest pierwszą polsko-niemiecką misją, którą umieszczono na orbicie w roku 2023. Misja ma na celu przede wszystkim demonstrację technologii - teleskopu STAR i systemu wizyjnego do obserwacji stanu satelity VIBE. Operacja misji na orbicie składała się z trzech kluczowych etapów: komunikacji, kalibracji satelity i wykonywania sesji obrazujących. W wyniku sesji obrazujących za pomocą teleskopu STAR wykonano ponad 80 zdjęć Ziemi m.in. w takich obszarach jak Rosja, Ukraina, Białoruś, Australia, Włochy, Iran, Turkmenistan i inne.

Reklama

Pomimo tego, że z satelity pobrano dopiero skompresowane wersje wykonanych obrazów, już stanowią one cenne źródło bardzo dokładnych informacji o Ziemi. Inżynierowie pracujący w centrum kontroli misji stale zwiększają prędkość transmisji z orbity i już wkrótce dostępne będą pełne, jeszcze większe rozdzielczości obrazów z orbity. Bez względu na niższą niż docelowa rozdzielczość zdjęć, cel misji polegający na sprawdzeniu działania podsystemów został osiągnięty.

Czytaj też

Według pomysłodawcy misji oraz CEO Scanway Jędrzeja Kowalewskiego, firma jest dumna z tego, co udało się już osiągnąć, a zgodnie z zapowiedziami najlepsze w kontekście danych z misji STAR VIBE jeszcze przed nami. Dodał również, że Polska ma do dyspozycji w tej chwili satelitę, który może zajrzeć w niemal każde miejsce na świecie. Takie przedsięwzięcia pokazują wprost, że polskie podmioty osiągnęły już bardzo dużo w sektorze kosmicznym.

Reklama

Biorąc pod uwagę fakt pojawiającego się zapotrzebowania na obrazowanie dostarczane przez misję STAR VIBE, czas misji na orbicie został oficjalnie wydłużony o 12 miesięcy, co jest dodatkowo pożyteczne dla Scanway pod kątem drugiego instrumentu misji - VIBE. Szereg eksperymentów i sesji obserwacyjnych z tego instrumentu spółka wykona już w nadchodzących tygodniach.

Urządzenie STAR VIBE zostało wyniesione 3 stycznia br. z bazy amerykańskich sił kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie w ramach misji Transporter 6, przy pomocy rakieta Falcon 9, która podczas lotu miała na swoim pokładzie łącznie 114 małych satelitów.

Teleskop STAR jest teleskopem działającym w spektrum światła widzialnego. Jego matryca umożliwia wykonywanie zdjęć z rozdzielczością 25 metrów na piksel oraz zapewnia duże pole widzenia (102,4 x 76,8 km). Pozwala to na szybkie zbieranie danych dla wielu celów, np. zmian klimatu, katastrof naturalnych, czy danych wspierających efektywne rolnictwo. Misja STAR VIBE jest wyjątkowa dla polskiego sektora kosmicznego przede wszystkim ze względu na wysłanie instrumentu VIBE, który jest pierwszym polskim instrumentem optycznym służącym do autoinspekcji infrastruktury orbitalnej, wyposażonym w algorytm oparty na sztucznej inteligencji.

Autor. POLSA via Facebook

W kontekście samej firmy Scanway S.A. natomiast warto dodać, że w poniedziałek, 8 maja 2023 roku wrocławska spółka podpisała porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) z australijską firmą AICRAFT, która jest znana z rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji. Spółki będą współpracować w obszarze stworzenia teleskopu do obserwacji zmian naszej planety z kosmosu, wykorzystującego do swojej pracy algorytmy sztucznej inteligencji.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama