Reklama

Rynek globalny

Australijska AI pomoże w polskich w obserwacjach z orbity

Autor. NASA

W poniedziałek, 8 maja 2023 roku wrocławska spółka Scanway S.A. działająca w branży kosmicznej podpisała porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) z australijską firmą AICRAFT, która jest znana z rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji. Spółki będą współpracować w obszarze stworzenia teleskopu do obserwacji zmian naszej planety z kosmosu, wykorzystującego do swojej pracy algorytmy sztucznej inteligencji.

Reklama

Współpraca przede wszystkim ma na celu wykorzystanie potencjału obu firm — doświadczenia w obszarze AI i technologiach półprzewodnikowych australijskiej spółki oraz doświadczenia Scanway w projektowaniu i produkcji systemów optoelektronicznych dla zastosowań kosmicznych i przemysłowych. Kooperacja umożliwi stworzenie inteligentnych teleskopów do obserwacji Ziemi, wyposażonych w algorytmy sztucznej inteligencji. Polska firma na początku roku wysłała satelitę, który już obrazuje naszą planetę i dostarcza dokładne zdjęcia Ziemi z orbity.

Reklama

Dr Tony Scoleri, dyrektor generalny AICRAFT, wskazuje, że: "Współpraca ze Scanway daje nam ogromną szansę na osadzenie naszej energooszczędnej, szybkiej technologii edge computing w sprawdzonych w kosmosie systemach obrazowania służących do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym i świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej".

Czytaj też

"Jesteśmy bardzo podekscytowani możliwościami, które mogą wyniknąć ze współpracy z AICRAFT w zakresie dostarczania bardziej zaawansowanych optycznych payloadów wyposażonych w AI dla lepszej wydajności teleskopów Scanway na orbicie", powiedział o współpracy Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway S.A. Warto podkreślić, że inżynierowie Scanway pracują nad rozwojem własnych algorytmów uczenia maszynowego, szczególnie na potrzeby instrumentu SHS (Spacecraft Health Scanner). Projektowanie wewnętrzne odbywa się również na potrzeby systemów wizyjnych dedykowanych dla branży wytwórczej (w ramach gałęzi Scanway Industry).

Reklama

Przypomnijmy, że Scanway jest jednym z europejskich liderów w dziedzinie optycznych ładunków użytecznych i kamer kosmicznych. Firma projektuje, rozwija i wdraża inteligentne instrumenty optyczne dla małych satelitów: Scanway's Optical Payload (SOP) oraz Spacecraft Health Scanner (SHS). Warto także przypomnieć, że na początku br. na orbitę trafił satelita STAR VIBE, będący produktem współpracy wrocławskiej spółki oraz niemieckiej firmy German Orbital Systems. Jest to demonstracyjna misja dwóch autorskich systemów – małego teleskopu do obserwacji Ziemi zwanego STAR oraz systemu do autoinspekcji stanu satelity zwanego VIBE.

Czytaj też

Misja STAR VIBE jest wyjątkowa dla polskiego sektora kosmicznego przede wszystkim ze względu na wysłanie instrumentu VIBE, który jest pierwszym polskim instrumentem optycznym służącym do autoinspekcji infrastruktury orbitalnej, który jest wyposażony w algorytm oparty także na sztucznej inteligencji.

Więcej informacji na stronie firmy.

Źródło: Scanway/PAP/POLSA

Reklama

Komentarze

    Reklama