Reklama

Obserwacja Ziemi

SpaceX wyniesie polskiego satelitę. Start już w tym roku

Ilustracja: KP Labs [kplabs.pl]
Ilustracja: KP Labs [kplabs.pl]

W ostatnich dniach kwietnia br. została wyznaczona data wyniesienia w przestrzeń kosmiczną kolejnego satelity z Polski. Stworzony w Gliwicach Intuition-1, czyli zminiaturyzowane urządzenie hiperspektralne (klasy 6U) wyruszy na niską orbitę okołoziemską (LEO) w październiku br. na pokładzie amerykańskiego systemu nośnego Falcon 9, w ramach misji realizowanej przez SpaceX o oznaczeniu Transporter-9.

Reklama

W październiku br. będziemy świadkami wyniesienia w przestrzeń kosmiczną kolejnego satelity pochodzącego z Polski. Na początku 2023 r. informowaliśmy, że na pokładzie rakiety Falcon 9 w ramach misji Transporter-6 na orbitę poleciał polsko-niemiecki satelita STAR VIBE, natomiast za kilka miesięcy przy użyciu tego samego systemu nośnego firmy SpaceX, zostanie wykonany start misji Transporter-9, który zakłada m.in. umieszczenie w przestrzeni kosmicznej urządzenia Intuition-1, który został stworzony przez gliwicką firmę KP Labs. Start misji zostanie prawdopodobnie przeprowadzony z amerykańskiej bazy na Florydzie.

Reklama
Reklama

Celem misji kosmicznej Intuition-1 jest wykonywanie zobrazowań Ziemi z wykorzystaniem satelity z instrumentem hiperspektralnym oraz zaawansowaną jednostką do przetwarzania danych na pokładzie opartej o głębokie sieci neuronowe w postaci komputera pokładowego - Leopard. Będzie to pierwszy na świecie satelita o mocy przetwarzania pozwalającej na segmentację obrazów hiperspektralnych na orbicie. W ramach misji zostanie również zademonstrowana prototypowa jednostka przetwarzania danych - Antelope, czyli projekt łączący komputer pokładowy i jednostkę DPU. Technologia znajdzie się na pokładzie busa satelitarnego ION firmy D-Orbit.

Intuition-1 będzie satelitą klasy 6U, w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x22x36 cm, a jego waga w przybliżeniu wyniesie 10 kg. Zostanie w nim umieszczona specjalistyczna kamera o wysokiej rozdzielczości spektralnej w zakresie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. Dzięki podzieleniu tego pasma na 150 kanałów będzie można uzyskać zdecydowanie więcej informacji w stosunku do obecnie używanych instrumentów

Czytaj też

Dane pozyskane z opisywanego nanosatelity mają znaleźć zastosowanie w wielu sektorach takich jak np. rolnictwo (klasyfikacja pokrycia gruntów, prognoza plonów, mapy upraw, mapy gleb, detekcja chorób roślin, śledzenie biomasy, mapowanie chwastów), leśnictwo (klasyfikacja lasów, określanie gatunków i stanu zdrowia lasów, planowanie zalesiania) oraz ochrona środowiska (mapy emisji zanieczyszczeń, mapy zanieczyszczeń wód i gleby, zarządzanie i analiza zagospodarowania gruntów). Kalibracja sprzętu w kosmosie ma potrwać około pół roku i dopiero po tym czasie na Ziemię trafią pierwsze, zarejestrowane dane.

Nanosatelita Intuition-1 (koncepcja graficzna). Ilustracja: KP Labs
Nanosatelita Intuition-1 (koncepcja graficzna). Ilustracja: KP Labs

W przeciwieństwie do działających w ramach europejskiego programu Copernicus satelitów Sentinel, które generują zobrazowania dużych obszarów, ale o mniejszej rozdzielczości, Intuition-1 będzie robił zdjęcia małych obszarów o wysokiej rozdzielczości. W swoich obserwacjach będzie się koncentrował na obszarze Europy. Teoretycznie wykorzystanie Intuition-1 dla potrzeb związanych również z obronnością jest jak najbardziej możliwe, natomiast twórcy informują, że satelita ma służyć przede wszystkim zastosowaniom cywilnym. Nad projektem Intuition-1 pracuje firma KP Labs, a całe przedsięwzięcie jest finansowo wspierane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Czytaj też

Przypomnijmy, że stworzenie satelity pochłonęło ok. 20 mln PLN z czego ok. 13 mln PLN to dofinansowanie właśnie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), które wspomogło także kwotą ok. 7,5 mln PLN stworzenie centrum badawczo-rozwojowego KP Labs, gdzie powstają rozwiązania i produkty na potrzeby przedsięwzięć kosmicznych. Dziełem inżynierów z Gliwic jest m.in. wspomniany komputer Leopard, którego moc obliczeniowa jest około 100 razy większa od jednostek dotąd wykorzystywanych w misjach kosmicznych.

Źródło: Space24.pl/ PAP/ KP Labs

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!