Statki Kosmiczne
NASA: wytypowano pierwszą załogę Starlinera
Amerykańska Narodowa Agencja Kosmiczna (NASA) ogłosiła pierwszy w historii skład załogi, która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) pojazdem kosmicznym Boeing CST-100 Starliner. Dwoje wybranych astronautów spędzi ok. dwa tygodnie w przestrzeni kosmicznej, przeprowadzając na orbitującej stacji wyznaczone przez agencję badania naukowe, przybliżając tym samym Boeinga do ostatecznej certyfikacji swojej kapsuły załogowej.
Po drugim, tym razem w pełni udanym, locie testowym pojazdu Boeing CST-100 Starliner przyszedł czas na przelot pojazdu z astronautami na pokładzie. Z najnowszego komunikatu NASA w tej sprawie możemy dowiedzieć się, że załoga na nadchodzący lot została już wytypowana, lecz jak na razie nie ogłoszono, kiedy dokładnie miałaby się odbyć ich lot. W komunikacie czytamy, że nie odbędzie się on wcześniej niż pod koniec obecnego roku.
Wybranymi astronautami do pierwszego lotu załogowego kapsuły Starliner będą doświadczeni Suni Williams i Butch Wilmore. Astronautka Williams brała udział w dwóch misjach na ISS w latach 2006-2007 i w 2012 r., podczas których spędziła w kosmosie łącznie 322 dni, z kolei astronauta Butch Wilmore był pilotem misji wahadłowca STS-129 w 2009 r. i spędził sześć miesięcy na ISS w latach 2014-2015. Polecą oni na dwutygodniową misję na ISS, która jak twierdzi NASA, będzie to wystarczającym czasem, aby spełnić wszystkie cele testowe pojazdu Starliner.
Czytaj też
Załogowy lot kapsuły Boeing CST-100 Starliner odbędzie się przy wykorzystaniu rakiety Atlas V, należącej do konsorcjum United Launch Alliance. Według obecnych planów start zostanie przeprowadzony z kompleksu LC-41 ulokowanego w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral w stanie Floryda. Będzie to tym samym miejsce, skąd rozpoczęła się misja Orbital Flight Test 2 (OFT-2) przeprowadzonej 20 maja br. W nawiązaniu do poprzedniego lotu Starlinera, przy załogowej operacji NASA użyje systemu Atlas V
Po pomyślnym zakończeniu bezzałogowej misji OFT-2 moduł załogowy Starliner powrócił do należącego do Boeinga specjalnego centrum diagnostycznego, gdzie przechodzi specjalistyczne analizy i testy podsystemów. Zespół Starlinera jest w trakcie przekazywania NASA wstępnych danych pochodzących z lotów testowych oraz wspólnego określania kierunku dalszych prac przed lotem załogowym. Najważniejsza ocena ma zostać podana pod koniec lipca br.
Czytaj też
Jeśli nadchodzący, pierwszy lot załogowy przebiegnie pomyślnie, NASA włączy pojazd Starliner do programu NASA Commercial Crew. Będzie to oznaczało, że obok Dragona 2 po stronie amerykańskiej pojawi się nowy sposób na przewóz załóg astronautycznych w kierunku międzynarodowej stacji.