Statki Kosmiczne
Naukowcy z Rosji i Indii planują wspólną eksplorację Marsa
Naukowcy z Moskiewskiego Instytutu Lotnictwa (MAI) oraz Indyjskiego Instytutu Technologii w Kharagpur opracowują projekt nowego, bezzałogowego statku powietrznego o nazwie Marsoplane służącego do badania atmosfery i powierzchni Marsa. Zgodnie z dostępnymi informacjami prace nad bezzałogowcem rozpoczęły się w kwietniu 2022 r., natomiast do końca 2024 r. mają zostać przeprowadzone jego wszystkie niezbędne testy.
Naukowcy z Indii oraz Rosji po raz kolejny podjęli się wspólnej misji eksploracji kosmosu. Zgodnie z informacjami podanymi przez agencję TASS, specjaliści z Moskiewskiego Instytutu Lotnictwa (MAI) oraz Indyjskiego Instytutu Technologii w Kharagpur współpracują nad bezzałogowym statkiem powietrznym Marsoplane, którego zadaniem będzie zbadanie atmosfery oraz powierzchni Czerwonej Planety. Według Jeleny Karpowicz, młodszej badaczki z MAI odpowiedzialnej za UAV (Unmanned Aerial Vehicle) demonstrator technologii ma być przetestowany do końca 2024 r.
Russia & India will jointly develop ‘Marsoplane’ for research purposes on Mars.
— News Arena India (@NewsArenaIndia) March 3, 2023
Inspiracją do złożenia wniosku o grant naukowy był pierwszy lot drona Ingenuity, który do dzisiaj eksploruje Czerwoną Planetę. Praca nad Marsoplane natomiast, została zainicjowana w kwietniu 2022 r., po tym, jak Rosyjski Fundusz Nauki zatwierdził wniosek o dofinansowanie. W wywiadzie dla agencji TASS, Jelena Karpowicz, która jest bezpośrednio zaangażowana w projekt, stwierdziła, że naukowcy opracują koncepcję stałopłata, czyli urządzenia, które do utrzymywania się nad powierzchnią wykorzystuje nieruchome płaty. Przykładem tego typu technologii jest szybowiec, natomiast przeciwieństwem są wiropłaty. Naukowcy mają nadzieję, że wspólnie skonstruowany Marsoplane wypełni niszę w eksploracji Marsa obok innych sond badawczych działających na Czerwonej Planecie.
Czytaj też
Badaczka z MAI wymieniła również kilka problemów, z którymi projektanci UAV będą musieli się zmierzyć, a można do nich zaliczyć, np. przygotowanie Marsoplane do radzenia sobie z wyjątkową atmosferą i burzami pyłowymi Marsa. Ponadto konieczne jest znalezienie metody umieszczenia UAV w stożku nosowym rakiety nośnej. Obecnie natomiast specjaliści konsultują się z przedsiębiorstwami z sektora kosmicznego oraz instytutami naukowymi. W tym kontekście Karpowicz wymieniła Instytut Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk.
Obecnie, wraz ze specjalistami Instytutu Badań Kosmicznych, kontynuujemy omawianie zadań badawczych dla UAV, odpowiednich urządzeń i profilu lotu, a także obszarów na Marsie, które są interesujące dla badań. Misja naukowa może obejmować badania klimatyczne, mineralogiczne i termofizyczne, a także badanie marsjańskiego pola magnetycznego.
Yelena Karpovich, młodsza badaczka w Moskiewskim Instytucie Lotnictwa
Czytaj też
W kwestii kooperacji pomiędzy państwami warto również zauważyć, że Rosja oraz Indie organizują wspólne przedsięwzięcia już od lat 70. XX wieku. Przykładem jest wyniesienie satelity Aryabhata na pokładzie radzieckiej rakiety Kosmos-3M w kwietniu 1975 roku. Ponadto strony współpracowały w ramach pierwszej indyjskiej misji na Wenus o nazwie Shukrayaan. W projekt ten zaangażowane również były Niemcy, Francja oraz Szwecja, natomiast w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Francja wycofała swój udział.
Interesujący wydaje się również indyjski projekt Gaganyaan, który zakłada demonstrację zdolności do lotów kosmicznych poprzez wystrzelenie trzyosobowej załogi w przestrzeń okołoziemską na trzydniową misję, a następnie bezpieczne sprowadzenie jej z powrotem na Ziemię. Rosja zapewniła w tej kwestii kluczowe przygotowanie, a w 2020 r. indyjscy astronauci przeszli szkolenie w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina pod Moskwą. Prace projektowe zostały wstrzymane jakiś czas temu, natomiast na początku lutego br. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) wznowiła serię testów niezbędnych do udoskonalenia procedur i sprzętu dla lotów kosmicznych programu Gaganyaan.